reklama
reklama

Powiat lubartowski: działaczki MOL chcą wygaśnięcia mandatu Tomasza Marzędy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiat lubartowski: działaczki MOL chcą wygaśnięcia mandatu Tomasza Marzędy - Zdjęcie główne

Tomasz Marzęda

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie Fundacja MOL potwierdza: wniosek dotyczy wygaśnięcia mandatu Tomasza Marzędy, przewodniczącego Rady Powiatu.
reklama

Jak informowaliśmy wczoraj, fundacja Miasto Obywatelskie Lubartów złożyła w starostwie wniosek o wygaśnięcie mandatu radnego powiatowego. Elżbieta Wąs nie chciała jeszcze zdradzać o kogo chodzi.

 

Dzisiaj fundacja potwierdza: wniosek dotyczy przewodniczącego Rady Powiatu Tomasza Marzędy, członka klubu radnych PiS.

 

- Otrzymał dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy w Lubartowie na podjęcie działalności gospodarczej, a pełnił już wspomniane stanowisko. Udzielona pożyczka świadczy o wykorzystaniu mienia powiatu do prowadzonej działalności gospodarczej, czego radny robić nie może - uzasadnia fundacja.

 

- Zważywszy na powyższe okoliczności, należy uznać, że doszło do naruszenia art. 25 b ust. 1 Ustawy o Samorządzie Powiatowym. Jedną bowei z istotnych funkcji rady powiatu jest kontrola działalność zarządu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych (art. 16 ust. 1 USP). W celu rzetelnego wykonywania tej funkcji radny musi być od tych podmiotów niezależny. Jeżeli zaś radny zarządza działalnością gospodarczą prowadzoną z wykorzystaniem mienia powiatu, którym przecież zarządza zarząd powiatu (art. 48 ust. 1 USP), to ta niezależność może być poddawana w wątpliwość (tak NSA w wyr. z dnia 14 listopada 2017 r., sygn. II OSK 2307/17). Udzielona pożyczka świadczy bowiem o wykorzystaniu mienia powiatu do prowadzonej działalności gospodarczej. Fakt, że doszło do zwrotu pożyczki, nie zmienia tego faktu, szczególnie że do rzeczonego zwrotu doszło dopiero pod koniec stycznia 2020 r., zaś dopiero w ostatnim dniu grudnia 2019 r. umowa została rozwiązana.  Należy bowiem mieć na względzie, że wykorzystanie mienia komunalnego jest wystarczającą przesłanką do wygaśnięcia mandatu radnego i nie ma znaczenia, czy przy wykorzystaniu tego mienia komunalnego radny odniósł korzyści, czy też nie. Przepis art. 25b ust. 1 USP nie uzależnia bowiem wygaśnięcia mandatu radnego od osiągnięcia zysku z korzystania z mienia komunalnego, lecz rozstrzygający jest sam fakt korzystania z tego mienia (zob. wyr. NSA z dnia 6 grudnia 2017 r., sygn. akt II OSK 2683/17). - pisze fundacja MOL we wniosku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama