Reklama

Reklama

Lubartów: Starostwo o sytuacji w szpitalu. "Odpowiedzialność ponosi dyrektor"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Lubartów: Starostwo o sytuacji w szpitalu. "Odpowiedzialność ponosi dyrektor" - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie Kolejny głos w sprawie gorącej sytuacji w SPZOZ w Lubartowie. Po dyrekcji szpitala i radnym Jarosławie Budce komunikat wydało Starostwo Powiatowe w Lubartowie.

Reklama

W piątek "Wspólnota Lubartowska" napisała o rezygnacji całego zespołu chirurgów ze szpitala w Lubartowie. Komunikat w tej sprawie otrzymaliśmy od przedstawicielki szpitala, informacje później potwierdził dyrektor Mirosław Makarewicz. Według tych wiadomości lekarze chirurdzy z lubartowskiego szpitala mieli zapowiedzieć złożenie rezygnacji. W komunikacie wskazano, że to przez upublicznione ostatnio wynagrodzenia pracowników szpitala. Efektem upublicznienia danych miała być atrakcyjniejsza finansowo propozycja dla lekarzy wystosowana przez dyrekcję innego szpitala w regionie.

Dyrektor Mirosław Makarewicz przyznał jednak, że zdecydowana większość chirurgów z Oddziału Chirurgii to pracownicy kontraktowi, a więc ich wynagrodzenia nie zostały podane do publicznej wiadomości. 

Jarosław Budka: To rozpaczliwa i nieudolna próba odwrócenia uwagi 

Do sprawy odniósł się Jarosław Budka, radny Rady Powiatu Lubartowskiego. To w odpowiedzi na jego zapytanie Starostwo Powiatowe opublikowało tabelę z wartościami wynagrodzeń dla poszczególnych stanowisk w SPZOZ-ie w ogólnodostępnym internetowym Biuletynie Informacji Publicznej. Tabela nie zawierała danych poszczególnych pracowników, jak imiona i nazwiska, były tam natomiast podane stanowiska oraz wynagrodzenia zasadnicze brutto wraz z wyszczególnionymi dodatkami: za staż pracy, kwotowymi, edukacyjnymi, za stopień naukowy i funkcyjnymi. Do tego podane były łączne sumy wynagrodzeń brutto.

"Nie zgadzam się ze sposobem formułowania przekazu jakoby powodem odejścia grupy chirurgów do innego szpitala była publikacja listy wynagrodzeń, która ukazała się na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Lubartowie. W moim odczuciu jest to rozpaczliwa i nieudolna próba odwrócenia uwagi od rzeczywistych organizacyjnych i finansowych problemów szpitala oraz chęć przerzucenia winy za zakończone fiaskiem negocjacje z lekarzami" - napisał w oświadczeniu przekzanym mediom radny. 

Starostwo o odpowiedzialności... Starostwa

Teraz do sprawy odniosło się Starostwo Powiatowe. W przesłanym mailowo przez rzecznika prasowego Krzysztofa Dudzińskiego stanowisku, urząd wskazuje, że za działanie SPZOZ-u odpowiedzialny jest dyrektor. 

"Zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej odpowiedzialność za zarządzanie podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą ponosi kierownik. Natomiast zgodnie z obowiązującym Regulaminem Organizacyjnym SPZOZ w Lubartowie to dyrektor wykonuje czynności z zakresu prawa pracy, a także to on zawiera umowy cywilno-prawne z podległym mu personelem. W te kompetencje nie może ingerować ani Rada Powiatu ani tym bardziej Zarząd Powiatu. Dopiero w wypadku, gdyby NFZ lub PiP stwierdziło nieprawidłowości w ww. obszarze Zarząd mógłby wezwać dyrektora do zaprzestania praktyk niezgodnych z prawem" - czytamy w oświadczeniu. 

Starostwo o upublicznieniu zarobków pracowników szpitala

Ponadto Starostwo Powiatowe podkreśla, że ujawnienie zarobków pracowników szpitala nie naruszyło przepisów. Takie zarzuty wielokrotnie pojawiały się choćby w komentarzach pod artykułami na stronie internetowej "Wspólnoty Lubartowskiej". 

"Zgodnie z treścią art. 21 ust. 2a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, w wykonywaniu mandatu radnego radny ma prawo, jeżeli nie narusza to dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów (…) oraz wglądu w działalność starostwa powiatowego (…) Ponadto zgodnie z ust. 11 ww. art. 21 Radny ma prawo do składania zapytania w sprawach aktualnych problemów powiatu, a także w celu uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym. W tym wypadku nie doszło do nadużyć lub też złamania prawa, ponieważ udostępniona na pisemne żądanie radnego Rady Powiatu w Lubartowie lista wynagrodzeń, była w pełni zanonimizowana, nie zawierała danych wrażliwych, a także nie zawierała wynagrodzeń na samodzielnych stanowiskach pracy" - pisze rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego. 

"Podkreślenia wymaga fakt, iż dyrektor SPZOZ w Lubartowie nie powiadomił dotąd oficjalnie Zarządu Powiatu w Lubartowie o zamiarze rezygnacji Kierownika Oddziału Chirurgii SPZOZ w Lubartowie ani o innych planowanych odejściach lekarzy z ww. Oddziału" - dodaje Krzysztof Dudziński. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy