reklama
reklama

Dlaczego mają być grupowe zwolnienia w szpitalu? Dyrektor SP ZOZ w Lubartowie podaje przyczyny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dlaczego mają być grupowe zwolnienia w szpitalu? Dyrektor SP ZOZ w Lubartowie podaje przyczyny - Zdjęcie główne

Dyrektor SP ZOZ Artur Szczupakowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieW piśmie do związków zawodowych dyrektor szpitala w Lubartowie podaje szereg przyczyn, które mają uzasadniać grupowe zwolnienia. - Nie zachodzi możliwość uniknięcia zwolnień pracowników - pisze dyrektor.
Reklama lokalna
reklama

W piśmie do związków zawodowych są wskazane grupy zawodowe, które mają dotknąć zwolnienia. Ma to być 4 lekarzy, 28 + 67 pielęgniarek (druga liczba oznacza osoby, którym mają być zmienione warunki zatrudnienia), 18 położnych (cała grupa do zmiany warunków zatrudnienia), 10 ratowników, 14 fizjoterapeutów, 1 psycholog, 6 sekretarek medycznych, 20 salowych i sanitariuszy, 18 pracowników gospodarczych, 6 pracowników administracji. W sumie - 192 osoby.

O zwolnieniach grupowych w SP ZOZ w Lubartowie TUTAJ

Dlaczego według dyrektora zwolnienia grupowe są konieczne? Przyczyny wymienił we wspomnianym piśmie do związków zawodowych.

reklama

- Przyczyną zwolnień grupowych jest bardzo trudna sytuacja ekonomiczna SP ZOZ w Lubartowie spowodowana przede wszystkim:

1. wzrostem kosztów bieżącego funkcjonowania SP ZOZ w Lubartowie z powodu wzrostu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia od działalności medycznej, podatku VAT, wzrostu cen mediów i materiałów medycznych oraz leków, co uniemożliwia zbilansowanie bieżącej działalności medycznej SP ZOZ w Lubartowie

2. wzrostem kosztów wynagrodzeń pracowników wynikającym z realizacji przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników  zatrudnionych w podmiotach leczniczych

3. brakiem rozliczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń zdrowotnych wykonanych w warunkach zagrożenia życia lub zdrowia przez SP ZOZ w Lubartowie ponad tzw. umowne limity

reklama

4. brakiem możliwości płynnego zabezpieczenia środków finansowych na regulację zobowiązań wobec pracowników oraz na zapewnienie ciągłości dostaw materiałów i leków niezbędnych do realizacji umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

5. nieproporcjonalnym do przychodów wzrostem kosztów

6. brakiem środków finansowych na pokrycie całości kosztów utrzymania SP ZOZ w Lubartowie

7. narastającym od lat zadłużeniem SP ZOZ w Lubartowie w obecnej kwocie 130 000 000 zł 

Powyższa sytuacja zagraża realizowaniu kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia i może skutkować likwidacją Szpitala. W następstwie tego niezbędne stało się dokonanie szeregu zmian organizacyjnych o charakterze osobowym, a co za tym idzie zaistniała przesłanka uzasadniająca przeprowadzenie zwolnienia grupowego na podstawie art.1 Ustawy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jednocześnie informuję, że nie zachodzi możliwość uniknięcia zwolnień pracowników. Celem zwolnień grupowych jest bowiem optymalizacja zasobów personalnych i tym samym poprawienie wyników finansowych pracodawcy, bowiem jedną z najwyższych pozycji w wydatkach szpitala są wynagrodzenia  z tytułu umów o pracę wraz z dodatkowymi i obowiązkowymi obciążeniami - pisze dyrektopr w piśmie z 3 paźdzernika. 

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama