reklama

Sportowa jesień DPS w Ostrowie Lubelskiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sportowa jesień DPS w Ostrowie Lubelskiem - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANESłoneczne złota polska jesień to czas, gdy chętniej wychodzimy z domu i spędzamy czas aktywnie. Czy niepełnosprawność pozbawia nas możliwości uprawiania sportu? Jasne, że nie! Jednym z najważniejszych zaleceń dotyczących zdrowego i długiego życia jest ruch, a przede wszystkim sport. Jeżeli ktoś jest chory, musi szczególne dbać o swoje zdrowie. To tłumaczy dlaczego sport wśród osób niepełnosprawnych jest tak popularny. Dla części z nich systematyczny trening to nie tylko dbanie o swoje zdrowie, ale także pasją.


Nasza placówka we współpracy ze Stowarzyszeniem „Nasz Dom” już od wielu lat jest organizatorem corocznej imprezy sportowo-rekreacyjnej „Radość Nie Zna Barier” , w której uczestniczą podopieczni placówek pomocy społecznej województwa lubelskiego. Poza codziennymi zajęciami terapeutycznymi koniec lata i początek jesieni w naszym Domu zdominowała aktywność sportowa. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób z niepełnosprawnościami angażuje się w różnorodne formy aktywności fizycznej. Sporty dla niepełnosprawnych przeżywają swoją rewolucję i jest coraz więcej dyscyplin sportowych, które umożliwiają rozwijanie pasji oraz zdobywanie sukcesów. Osoby niepełnosprawne mają do dyspozycji szersze możliwości, aby w pełni korzystać z życia. Aktywność fizyczna wpływa również pozytywnie na zdrowie psychiczne uczestników sportów i jest formą terapii i integracji społecznej. Działa kojąco na nerwy, pomaga w redukcji stresu oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Ponadto, osoby uprawiające sport mają większą motywację do pokonywania codziennych wyzwań oraz są bardziej odporne na problemy psychiczne.
Tylko w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy nasi podopieczni wzięli udział w sześciu imprezach sportowo – rekreacyjnych były to: Turniej tenisa stołowego oraz Turniej Boccia (zorganizowane przez Integracyjne Centrum Sportu i Rehabilitacji START Lublin), Rodzinny Rajd Rowerowy z udziałem polskich olimpijczyków (zorganizowany przez Towarzystwo Ziemi Ostrowa Lubelskiego i Burmistrza Ostrowa Lubelskiego), Hipoterapia (przygotowana przez Stajnię Lawenda w Babiance), X Ogólnopolski Miting w Lekkiej Atletyce Osób Niepełnosprawnych w Kozienicach oraz XII Memoriał im. Adama Borczucha w Tenisie Stołowym Niepełnosprawnych w Radomiu (zorganizowane przez Radomskie Stowarzyszeniu Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych START).
A teraz kilka słów o bocci – dyscyplinie paraolimpijskiej, którą od niespełna roku z pasją i zaangażowaniem uprawiają nasi mieszkańcy. Boccia pierwotnie zaprojektowana dla osób z porażeniem mózgowym obecnie grywana jest przez sportowców, którzy mają jakiekolwiek zaburzenia neurologiczne, wpływające na ich funkcje motoryczne. Sport ten ma podobieństwa do kręgli, bule i petanque. Ciekawostka! Boccia wraz z goalball’em to jedyne paraolimpijskie dyscypliny nie mające swego odpowiednika olimpijskiego! A więc oba te sporty są bardzo oryginalne i przynależne światu niepełnosprawnych.
Największe jak dotychczas sukcesy nasi podopieczni odnoszą w lekkiej atletyce. Na mitingu w Kozienicach zdobyliśmy łącznie 6 medali: srebrny i brązowy w biegu na 100 m, złoty i srebrny w rzucie piłeczką palantową oraz złoty i srebrny w skoku w dal. Paralekkoatletyka różni się znacznie od lekkoatletyki na igrzyskach olimpijskich, ponieważ sportowcy są umieszczani w kategoriach konkurencji (zwanych klasami sportowymi) w zależności od tego, jak bardzo ich upośledzenie wpływa na wyniki sportowe. Sportowcy rzucają wyzwanie swoim granicom, starając się skrócić nawet ułamek sekundy swojego najlepszego czasu, jednocześnie rekompensując swoje upośledzenie. Najliczniejsza grupa sportowców startuje właśnie w paralekkoatletyce.
Osoby niepełnosprawne często borykają się z ograniczoną pewnością siebie oraz mniejszym poczuciem własnej wartości. Uprawianie sportu daje im szansę na pokazanie swoich umiejętności, osiąganie sukcesów i wyznaczanie sobie kolejnych celów. Wszystko to wpływa na poprawę ich samooceny oraz przekonanie o własnych możliwościach. Dostępność sportów dla osób niepełnosprawnych rośnie z każdym rokiem. Wiele ośrodków sportowych oferuje zajęcia dostosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Mieszkańcy naszego Domu aktywnie spędzają swój czas wolny. Mają do dyspozycji salę do rehabilitacji i zajęć ruchowych. Korzystają również z urządzeń siłowni plenerowej i regularnie trenują wybrane dyscypliny sportowe, by dobrą formę utrzymywać cały czas.

DPS Ostrów Lubelski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy