reklama

Razem dla powodzian i o zarządzaniu kryzysowym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Razem dla powodzian i o zarządzaniu kryzysowym - Zdjęcie główne

Spotkanie samorządowców w sprawie pomocy dla osób dotkniętych powodzią

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEW piątek, 20 września w lubartowskim starostwie odbyło się spotkania przedstawicieli samorządów z terenu powiatu dotyczące koordynacji działań pomocowych dla osób dotkniętych powodzią oraz spraw związanych z obroną cywilną i zarządzaniem kryzysowym.

Na spotkanie, prowadzone przed starostę Jana Sławeckiego przybyli burmistrzowie Kocka Tomasz Futera i Ostrowa Lubelskiego Włodzimierz Kołton, wójtowie Michał Rola z Abramowa, Grzegorz Siwek z Firleja, Katarzyna Pietrzak z Jeziorzan, Jarosław Budka z gminy Lubartów, Roman Adamczyk z Michowa, Marek Baran z Ostrówka, Paweł Wożniak z Sernik, sekretarz UM Kamionka Andrzej Trojak oraz reprezentanci gmin Uścimów i miasta Lubartowa, a także pracownicy zarządzania kryzysowego z gmin i miast powiatu lubartowskiego. W obradach uczestniczyli sekretarz Janusz Bodziacki oraz kierownicy i pracownicy starostwa, którzy w ramach zakresu obowiązków zajmują się przedmiotowymi sprawami.

Zbiórka na rzecz powodzian

W nawiązaniu do propozycji, która padła w czasie ostatniej sesji rady powiatu, a dotyczącej skoordynowania licznie i spontanicznie organizowanych zbiórek na rzecz powodzian oraz przygotowania wspólnych transportów zebranych darów rzeczowych, starosta Jan Sławecki zaproponował udostępnienie na cele magazynowania zebranego asortymentu budynku po byłej straży pożarnej przy ul. Jana Pawła II nr 14 w Lubartowie. W trakcie dyskusji ustalono, że  poszczególne gminy poinformują swoich mieszkańców o prowadzonych zbiórkach, ze wskazaniem miejsc i czasu ich prowadzenia a także rodzaju zbieranego asortymentu oraz, że Starostwo Powiatowe w Lubartowie zorganizuje zbiorowy transport przekazanych rzeczy a zebrany, posortowany, opisany i spakowany asortymentu trafi do budynku przy ul. Jana Pawła II w Lubartowie na przełomie września i października. Ze strony Starostwa padła propozycja przekazania części sprzętu i materiałów pozostających w rezerwie materiałowej w postaci łóżek, bielizny pościelowej, koców oraz środków higieny osobistej.

W chwili obecnej, na podstawie przesyłanych informacji, z gmin i powiatów dotkniętych powodzią, najbardziej potrzebna jest: żywność trwała o długim terminie ważności, środki higieny osobistej i środki czystości, nowa bielizna pościelowa, kołdry, poduszki, koce, śpiwory, artykuły AGD, osuszacze, narzędzia do usuwania naniesionych przez wodę zanieczyszczeń (łopaty, szpadle, szczotki, itp.).

Gminne rezerwy materiałowe

Kolejnymi sprawami poruszanymi na zebraniu były kwestie dotyczące obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego, w tym propozycji utworzenia własnych rezerw materiałowych w gminach na potrzeby zapobiegania oraz usuwania skutków gwałtownych zjawisk pogodowych. Temat zreferowała Iwona Bocian – Mazur z lubartowskiego starostwa. W swoim wystąpieniu nawiązała do sytuacji, której doświadczyliśmy w tym roku na terenie Gminy Ostrówek kiedy doszło do  gwałtownych burz i pozrywania dachów. To doświadczenie pokazało, że niektóre materiały potrzebne są natychmiast w znacznej ilości, chociażby plandeki do zabezpieczenia zerwanych dachów. W przypadku zjawisk pogodowych występujących na szerszą skalę zapasy Straży Pożarnej mogą okazać się niewystarczające do zabezpieczenia zniszczonego lub uszkodzonego mienia mieszkańców. By do tego nie dopuścić w przyszłości skierowała bezpośrednio do włodarzy gmin i miast oraz do pracowników zarządzania kryzysowego, apel o tworzenie własnych rezerw materiałów, w szczególności obejmujących; plandeki, folie ochronne, worki na piasek, pompy wodne, sprzęt do odwadniania i osuszaczy, łopat, siekier, lin, pasów napinających do wyciągania pojazdów, reflektorów oraz agregatów prądotwórczych. Na koniec obrad poruszono sprawy systemu łączność radiowo – telefonicznej, ewidencji sprzętu obrony cywilnej oraz o konieczności dokonania przeglądów jego stanu technicznego, jak również o październikowych ćwiczeniach z zakresu zarządzania kryzysowego organizowanych przez Wojewodę Lubelskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy