Reklama

Reklama

Powiat lubartowski: Ratownicy nie zgadzają się na nowe reguły. Szef szpitala: Połowa poszła na zwolnienia lekarskie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Powiat lubartowski: Ratownicy nie zgadzają się na nowe reguły. Szef szpitala: Połowa poszła na zwolnienia lekarskie - Zdjęcie główne

foto Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie "Nie zgadzamy się na zaproponowane zmiany" - piszą w swoim apelu ratownicy medyczni z Lubartowa, Kocka i Ostrowa Lubelskiego. Jak przyznaje p.o. dyrektora szpitala, ratownicy zaprotestowali. - Około połowa z nich wzięła zwolnienia lekarskie - mówi Mirosław Makarewicz.

Reklama

Ratownicy nie chcą dwuosobowych zespołów

Do redakcji "Wspólnoty Lubartowskiej" przysłano datowany na wtorek, 22 lutego, apel podpisany przez "Ratowników RZW (ratownicze zespoły wyjazdowe - przyp. red.) Lubartów, Kock i Ostrów Lubelski".

W swojej korespondencji autorzy informują o tym, że p.o. dyrektora szpitala polecił dokonać "redukcji składów ratowników medyczych na zespołach podstawowych (ratowniczych) z trzech osób do dwóch (kierowca ratownik medyczny i ratownik medyczny). Dodatkowo zespół specjalistyczny stacjonujący w Kocku ma zostać przekształcony na zespół podstawowy, w dwa dni w tygodniu".

"Nie zgadzamy się na zaproponowane zmiany. Niestety nasze rozmowy z Panem Dyrektorem nie odwiodły go od tej decyzji, pomimo naszych argumentów" - piszą autorzy listu.

Zaznaczają, że rozwiązanie zakładające obsadę karetki dwiema osobami ma zastosowanie w dużych miastach, gdzie można do poważniejszych przypadków dosyłać dodatkowe karetki, a nie na terenie całego powiatu.

"Kolejnym naszym argumentem przeciwko obsadom dwuosobowym będzie spadek jakości wykonywanych przez nas medycznych czynności ratunkowych" - piszą i dodają: "Prosimy Was o interwencję w tej sprawie".

Apel zaadresowali też do wojewody lubelskiego, starosty powiatu lubartowskiego oraz wszystkich burmistrzów i wójtów z naszego powiatu.

"Około połowa załogi poszła na zwolenienia"

Mirosław Makarewicz informuje, że w ramach protestu ratownicy poszli na zwolnienia lekarskie.

- Od środy, 23 lutego, około połowa załogi poszła na zwolenienia lekarskie do 28 lutego. Jakie to jest zachowanie w kontekście bezpieczeństwa pacjentów? To jest ich odpowiedzialność? - mówi p.o. dyrektora szpitala w Lubartowie.

Wyjaśnia, że wprowadzone zmiany mają na celu zredukowanie strat przynoszonych szpitalowi przez funkcjonowanie zespołów ratownictwa medycznego.

- W całej Polsce jeżdżą zespoły dwuosobowe. Dodatkowo chodziło o to, by ratownicy wykorzystali zaległe urlopy, jeszcze z lat 2019-2020. To polecenie Inspekcji Pracy - wskazuje Mirosław Makarewicz i zaznacza, że na razie wycofał się ze swojej decyzji. - Nie ma zagrożenia, że w powiecie zabraknie karetek - zapewnia.

WIĘCEJ W NAJBLIŻSZYM WYDANIU GAZETY WSPÓLNOTA LUBARTOWSKA (1 MARCA) ORAZ NA E-PRASA.PL

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy