reklama
reklama

Lubartów: Radni z PSL-u chcą odwołania przewodniczącego Rady Powiatu! Co zarzucają Jerzemu Zwolińskiemu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: DSM/Archiwum

Lubartów: Radni z PSL-u chcą odwołania przewodniczącego Rady Powiatu! Co zarzucają Jerzemu Zwolińskiemu? - Zdjęcie główne

Styl, w jakim Jerzy Zwoliński (na zdj.) sprawuje swoją funkcję, nie podoba się siódemce radnych z PSL-u | foto DSM/Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieWniosek o odwołanie Jerzego Zwolińskiego z funkcji przewodniczącego Rady Powiatu Lubartowskiego trafił w poniedziałek do Starostwa Powiatowego w Lubartowie. Jego autorami są radni z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
reklama

Jerzy Zwoliński z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej jest przewodniczącym Rady Powiatu od października ub.r. Objął tę funkcję na mocy porozumienia zawartego między większością radnych z klubu Prawo i Sprawiedliwość oraz trójką radnych z KO, w ramach której uformowano nowy Zarząd Powiatu z Tomaszem Marzędą (PiS) na czele. Ostatnio Jerzy Zwoliński przyczynił się do odwołania Mirosława Makarewicza ze stanowiska dyrektora szpitala. Przewodniczący nie krył, że taki postawił warunek staroście i Zarządowi Powiatu - zagłosuje za absolutorium, jeżeli Zarząd odwoła dyrektora. Zarząd dyrektora odwołał, a następnie otrzymał absolutorium, uzyskując niezbędne minimum 11. głosów. Wśród głosujących "za" był Jerzy Zwoliński. 

reklama

Styl, w jakim Jerzy Zwoliński sprawuje swoją funkcję, nie podoba się siódemce radnych z PSL-u. W poniedziałek, 10 lipca, złożyli do Starostwa Powiatowego wniosek o odwołanie Jerzego Zwolińskiego z funkcji przewodniczącego Rady Powiatu. Zarzucają mu, że nie wywiązuje się odpowiednio ze swoich obowiązków. Ich zdaniem prowadzi sesje chaotycznie, kieruje uszczypliwe komentarze w kierunku radnych czy utrudnia prace Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. 

reklama

- To nie jest decyzja polityczna. Nie oczekujemy, że przewodniczącym miałby zostać jeden z radnych z PSL-u - zastrzega radny Marian Starownik, jeden z liderów PSL-u w Radzie Powiatu, były starosta i poseł na Sejm RP. - Nie możemy się jednak temu spokojnie przyglądać. To nasz obowiązek, żeby zwrócić uwagę na problem - dodaje. 

reklama

Jednocześnie radni złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu. 

PEŁNA TREŚĆ UZASADNIENIA WNIOSKU O ODWOŁANIE JERZEGO ZWOLIŃSKIEGO

Przewodniczącego rady powiatu uznaje się za organ wewnętrzny organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, który nie jest uprawniony do wykonywania innych zadań ponad te, które wskazano w  ustawie i dookreślono w statucie.

Oznacza to, że zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz sprawne prowadzenie obrad rady.

Zatem do zadań przewodniczącego rady powiatu należy przede wszystkim:
- zwoływanie sesji (w tym sesji nadzwyczajnych), ustalanie porządku obrad, zawiadamianie radnych i mieszkańców o  terminie, miejscu i porządku obrad sesji rady, zapraszanie na sesję gości.
- przewodniczący otwiera i zamyka obrady organu stanowiącego, stwierdza ich prawomocność,
- przewodniczący udziela głosu radnym i innym osobom uczestniczącym w  sesji,
- przewodniczący przeprowadza głosowania, przyjmuje interpelacje, zapytania i wnioski formalne radnych,
- przewodniczący podpisuje podjęte uchwały, ręcząc w ten sposób, że odzwierciedlają one wolę rady.

Jest rzeczą oczywistą, że powinien to robić sprawnie, bezstronnie, dbając o  merytoryczną dyskusję, zapewniając możliwość swobodnego prezentowania swoich stanowisk przez radnych. W przeciwnym wypadku radni nie mogą przeprowadzić otwartej, merytorycznej dyskusji nad projektem uchwał, stanowisk i innych rozstrzygnięć. Może to prowadzić do przyjęcia wadliwych rozstrzygnięć przez Radę Powiatu.

Ocena radnych składających wniosek dotycząca przewodniczącego rady jest zgoła odmienna. Przewodniczący rady powiatu utracił zaufanie wnioskujących radnych. 

Od momentu objęcia funkcji przez Jerzego Zwolińskiego obserwujemy chaotyczne prowadzenie sesji, mylenia procedowanych punktów porządku obrad i głosowanych uchwał. Podobnie jest w  przypadku prowadzonych głosowań. 

Taki sposób prowadzenia obrad, ciągłe uszczypliwe komentarze na temat występujących radnych, złośliwe komentowanie wypowiedzi radnych, ocenianie ich pracy  są stałym elementem sesji.

Często zdarza się, że przewodniczący Jerzy Zwoliński bezpodstawnie sugeruje niewłaściwe intencje radnych, które nie znajdują uzasadnienia w treści ich wystąpień.
W sytuacji, kiedy odbywa się to często nie sprzyja to sprawnym obradom, a wręcz przeciwnie. W takiej atmosferze radni nie mają możliwości wypowiedzenia swoich merytorycznych opinii w sposób nieskrępowany. Uszczypliwe uwagi przewodniczącego zniechęcają część radnych do udziału w dyskusji i prezentacji własnych stanowisk. Może to powodować przyjęcie wadliwych rozstrzygnięć przez radę.

Takie zachowanie przewodniczącego podważa powagę sprawowanej funkcji, godzi w  powagę pełnionego stanowiska i  pozbawia zaufania niezbędnego do sprawowania tak ważnej funkcji społecznej.

Niewłaściwa aktywność przewodniczącego Jerzego Zwolińskiego utrudnia również pracę komisji rady min. Komisji Skarg, Wniosków i  Petycji Rady Powiatu w  Lubartowie.

Jego decyzje dotyczące skarg kierowanych do rady powiatu wzbudzają wiele kontrowersji. W czasie obrad Komisji Skarg, Wniosków i Petycji wielokrotnie w sposób apodyktyczny uniemożliwiał sprawną pracę członkom tej komisji, próbując wywierać nacisk na przyjęcie określonych rozstrzygnięć przez członków komisji. Takie zachowanie przewodniczącego utrudnia członkom komisji bezstronną ocenę skarg i podejmowanie bezstronnych rozstrzygnięć.

Na jednej z sesji w przewodniczący Jerzy Zwoliński twierdził, że bierze udział w posiedzeniach zarządu jako osoba opiniująca rozstrzygnięcia Zarządu Powiatu. Przewodniczący Rady Powiatu nie ma takich kompetencji.

Radni wielokrotnie na sesjach zwracali uwagę na niewłaściwe prowadzenie obrad przez przewodniczącego Jerzego Zwolińskiego.

Przewodniczący nie reagował na zgłaszane uwagi. W opinii wielu radnych spowodowało to nieodwracalną utratę zaufania do przewodniczącego Rady Powiatu Jerzego Zwolińskiego.

Kierując się troską o prawidłową pracę rady powiatu uważamy, że naprawienie obecnego stanu nie jest możliwe bez odwołania radnego Jerzego Zwolińskiego z funkcji przewodniczącego Rady Powiatu w  Lubartowie.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama