reklama

Samorządowe Tak! dla szpitala wojskowego w Lubartowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Samorządowe Tak! dla szpitala wojskowego w Lubartowie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEKonwent o pomocy powodzianom i o lubartowskim SPZOZ-ie

W czwartek w godzinach południowych w Sali Rycerskiej lubartowskiego starostwa odbyło się kolejne spotkanie Konwentu Burmistrzów i Wójtów Powiatu Lubartowskiego obradujące pod przewodnictwem starosty Jana Sławeckiego. W trakcie zebrania rozmawiano na dwa tematy – pierwszym było podsumowanie akcji pomocowej dla poszkodowanych w wyniku niedawnej powodzi na terenie południowej Polski, drugim sytuacja SPZOZ w Lubartowie. Efektem posiedzenia  było jednogłośne samorządowe poparcie dla inicjatywy władz powiatu w sprawie włączenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubartowie do budowy sieci szpitali strategicznych, których operatorem byłoby wojsko.

Działamy razem dla potrzebujących

W dniu 20. września br. o godz. 12.00. w Pałacu Sanguszków - siedzibie Starostwa Powiatowego w Lubartowie - odbyło się spotkanie starosty z wójtami i burmistrzami gmin z terenu powiatu, którego przedmiotem było podsumowanie zbiórki darów dla  osób poszkodowanych w wyniku powodzi. Akcja realizowana była przez starostwo przy udziale gmin, jej efekty przedstawił starosta Jan Sławecki. Uczestniczyły w niej wszystkie gminy ziemi lubartowskiej. Samorządy Ostrowa Lubelskiego, Jeziorzan, Michowa, Kamionki, Firleja i Ostrówka – zebrane rzeczy dla powodzian, dostarczyły za pośrednictwem Starostwa Powiatowego, pozostała część gmin przekazały produkty za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wśród zebranego asortymentu przeważały: woda, żywność z długim terminem ważności (w tym: konserwy, makarony, kasze, ryż, żywność dla dzieci, cukier, mąka), a także artykuły chemiczne, kosmetyczne i higieny osobistej dla dorosłych i niemowląt, tekstylia (koce, pościel, kołdry, poduszki), karma dla zwierząt. Wśród zebranych rzeczy znalazły się również narzędzia do remontów i porządkowania terenu (taczki, kastry, wiaderka, łopaty, szpadle, szczotki, materiały do usuwania pleśni). Ponadto z zasobów starostwa przekazanych zostało 110 koców, 22 materace, 30 śpiworów, 12 kąpletów pościeli, 14 pudełek pościeli jednorazowej - flizelinowej, po 15 sztuk kołder i poduszek, 24 leżanek wojskowych, 20 łóżek drewnianych typu IKEA. Łącznie zebrano 13,5 tony różnego rodzaju asortymentu, zapakowanych na 30-tu paletach. Zebrane artykuły, w dniu 3 października 2024 r., przewiezione zostały do miejscowości Ząbkowice Śląskie, w powiecie ząbkowickim w województwie dolnośląskim.

Pomoc przewieziona została bezpłatnie o Ząbkowic Śląskich przez właściciela firmy EURO-PARTNER, Mirosława Dejka ze Stoczka Kockiego. Do sprawnej organizacji pakowania dostarczonych darów przyczynili się lokalni przedsiębiorcy, tj. firma DAKO z Lubartowa i MARCO - Skład Budowlany ze Szczekarkowa, które dostarczyła palety i kartonowe pudełka do pakowania oraz przedsiębiorstwo Grzegorz Malesa – Usługi Remontowo-Budowlane z Lubartowa, która użyczyła wózek widłowy do załadunku palet na samochód ciężarowy.

Szpital naszym wspólnym dobrem

Drugą część konwentu zdominował temat sytuacji lubartowskiego SPZOZ, który zreferowali  starosta Jan Sławecki i Sebastian Wysok – członek zarządu. Przybliżyli oni zebranym stan powiatowej placówki medycznej, wysokość jego zadłużenia, oraz efekty rozmów dotyczących przyszłości jednostki. W tym inicjatywy dotyczącej utworzenia sieci szpitali strategicznych, mającej na celu zapewnienie wysokiej jakości opieki zdrowotnej w sytuacjach kryzysowych oraz w warunkach zwiększonego zapotrzebowania na usługi medyczne, która została zgłoszona do Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak powiedział starosta Jan Sławecki – „Zarząd powiatu jest świadomy rosnących wyzwań, przed którymi stoi nasz system ochrony zdrowia. W obliczu potencjalnych zagrożeń, takich jak katastrofy naturalne czy sytuacje kryzysowe, uważamy, że konieczne jest stworzenie odpowiednich struktur, które pozwolą na szybką i efektywną reakcję. W związku z powyższym, zwracaliśmy się o poparcie naszego pomysłu, złożonego w MON, do minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Jesteśmy przekonani, że nasz szpital, jako część sieci strategicznych placówek, będzie mógł efektywnie współpracować z innymi szpitalami, co przyczyni się do lepszego zarządzania zasobami medycznymi oraz zwiększy dostępność opieki zdrowotnej dla mieszkańców naszego powiatu”. Przedstawiono argumenty przemawiające za pomysłem uczestnictwa lubartowskiego szpitala w takiej sieci, tj. wielkość terenu i placówki, potencjału rozwojowego, możliwości łatwego powiązania logistycznego infrastruktur wojska i SPZOZ, strategicznego położenia w pobliżu szlaków komunikacyjnych drogowego, kolejowego, a także korytarza lotniczego. Na zakończenie przyjęto wspólny dokument, który został skierowany do wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Czytamy w nim: „my wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu lubartowskiego pragniemy wyrazić nasze zdecydowane poparcie dla inicjatywy włączenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubartowie w budowę sieci szpitali strategicznych. Jako przedstawiciele lokalnych samorządów dostrzegamy istotne znaczenie zapewnienia naszym mieszkańcom dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, szczególnie w kontekście zabezpieczenia medycznego w sytuacjach kryzysowych. W dobie rosnących zagrożeń, w tym tych o charakterze nadzwyczajnym, niezbędne jest, aby placówki medyczne mogły skutecznie reagować na potrzeby nie tylko lokalnej społeczności. Utworzenie sieci szpitali o zabezpieczeniu ponadregionalnym i krajowym znacząco wzmocni naszą gotowość na potencjalne wyzwania. Jesteśmy przekonani, że współpraca z Ministerstwem Obrony Narodowej w tym zakresie przyniesie korzyści zarówno dla naszych mieszkańców, jak i dla bezpieczeństwa narodowego. Liczymy na pozytywną decyzję Pana Premiera oraz dalszą koordynację działań w celu realizacji tego ważnego projektu”. 
Pod powyższą inicjatywą złożyli podpisy poparcia: burmistrz Karol Ługowski (Kamionka), zastępca burmistrza Maciej Tracz (Kock, z upoważnienia burmistrza Tomasza Futery), burmistrz Krzysztof Paśnik (Lubartów), burmistrz Włodzimierz Kołton (Ostrów Lubelski), wójt Paweł Wożniak (Serniki), wójt Marek Baran (Ostrówek), zastępca wójta Małgorzata Jaksim ( Niedźwiada, z up. wójta Marka Kubika), wójt Eliza Panasz (Uścimów), wójt Jarosław Budka (gmina Lubartów), wójt Grzegorz Siwek (Firlej), wójt Roman Adamczyk (Michów), zastępca wójta Barbara Pawlak ( Jeziorzany, z up. wójta Katarzyny Pietrzak), wójt Michał Rola (Abramów) oraz starosta Jan Sławecki.
Pismo w piątek przymali minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz oraz jego zastępca sekretarz stanu Cezary Tomczyk, jak również Izabela Leszczyna – Minister Zdrowia

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy