reklama
reklama

Ochrona środowiska – inwestycje, doradztwo i nowoczesne rozwiązania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ochrona środowiska – inwestycje, doradztwo i nowoczesne rozwiązania - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEStarostwo nie zwalnia tempa, kończy dotychczasowe i realizuje nowe projekty, poszukuje i pozyskuje dofinansowanie na ochronę środowiska przyrodniczego i klimatu. Środki na realizację zadań pochodzą z budżetu Unii Europejskiej oraz z budżetu państwa.
reklama

Wsparcie działań Społecznej Straży Rybackiej:

Społeczna Straż Rybacka na terenie powiatu lubartowskiego działa bardzo sprawnie i efektywnie już od 1999 roku, od momentu jej powstania, kłusownictwo wodne zostało znacznie ograniczone. Tylko w pierwszym roku działalności SSR, na jednym przykładowym zbiorniku jeziorze Kunów, zostało zlikwidowanych ponad 720 siatek założonych przez kłusowników. W ciągu roku, w wyniku działań strażników liczba ta spadła do kilku. Społecznicy współpracują z policją, strażą leśną, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Państwową Strażą Rybacką, która korzysta z ich doświadczenia i znajomości terenu. Niewątpliwie istotne jest to, że strażników PSR jest w całym województwie lubelskim zaledwie czterech, a SSR zrzesza (wyłącznie w powiecie lubartowskim)105 osób. Straż strzeże wód śródlądowych a także ich najbliższej okolicy na terenie powiatu. Podlega ona wojewodzie oraz Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej. SSR może kontrolować dokumenty wędkarzy oraz osoby, które zajmują się przewozem ryb. W przypadku wykrycia kłusownika, aktów wandalizmu czy zanieczyszczania wód, ma obowiązek powiadomić policję o wykrytym przestępstwie. Do Społecznej Straży Rybackie może wstąpić każdy obywatel polski, który ukończył 21 lat, jest niekarany, zdrowy, zna przepisy ochrony i połowu ryb.
W ramach zadania „Przeciwdziałanie kłusownictwu wodnemu w Powiecie Lubartowskim” starostwo pozyskało blisko 300 tys. złotych i dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz budżetu państwa doposażyło strażników. Zakupiono samochód, łódź, przyczepę do transportu łodzi, fotopułapki, a także inne niezbędne wyposażenie oraz odzież ochronną. 
Działania straży rybackiej są doskonale znane mieszkańcom powiatu, Strażnicy dbają o czystość zbiorników wodnych i ich najbliższej okolicy, prowadzą zajęcia edukacyjne dla najmłodszych – mówi starosta Tomasz Marzęda. – dlatego dofinansowanie z funduszy europejskich ich działalności znacząco wpłynie nie tylko na rozwój samej formacji, ale także na zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców”.

reklama

Zielony Ostrów – inwestycja w odnawialne źródła energii:

Kolejną realizowaną przez Zarząd Powiatu w Lubartowie, wielomilionową inwestycją  jest projekt „Zielony Ostrów”, którego najważniejszym punktem była termomodernizacja budynków Domu Pomocy Społecznej i Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim. Zrealizowano ją ze środków pochodzących w 95% (rzeczywistej wartości wydatków) z programu Polski Ład (17 385 000 zł). W jego ramach wykonano również system geotermalny, przeprowadzono modernizację sieci ciepłowniczej i energetycznej wraz z instalacją fotowoltaiczną. Inwestycja w znaczącym stopniu wpłynie na oszczędne wykorzystywanie energii. Prace projektowe obejmowały wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę oświetlenia na energooszczędne oświetlenie LED, docieplenie budynku oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Budynki zyskały również nową, biało-zieloną elewację, co w połączeniu z nowymi oknami i balustradami, nadało im nowoczesnego charakteru. Kompleksowe zmiany we wnętrzu wpłynęły na zwiększenie komfortu korzystających z budynku mieszkańców, pracowników DPS-u, uczniów i nauczycieli ostrowieckiej szkoły, pozwoliły także zmniejszyć ponoszone koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej i ogrzewaniem.

reklama

Mobilny punkt doradztwa klimatycznego:

Na jesieni ubiegłego roku starostwo pozyskało środki na utworzenie mobilnego punktu doradztwa klimatycznego dla mieszkańców i przedsiębiorców. Powiat Lubartowski przeznaczy je na realizację projektu „Doradztwo klimatyczne – działania Powiatu Lubartowskiego na rzecz neutralności klimatycznej”, w ramach dostosowania się do zmian klimatu i zapobiegania powodziom oraz suszom. Projekt finansowany jest z Programu: Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Realizacja programu rozpoczęła się na początku stycznia bieżącego roku i potrwa do grudnia przyszłego roku. Pozyskane dofinansowanie z EFRR wynosi ponad pól miliona złotych. W ramach projektu działać będzie mobilne biuro doradztwa klimatycznego dla obszaru Powiatu Lubartowskiego. Zadaniem doradców klimatycznych jest opracowanie i wdrożenie kompleksowego programu edukacyjno–informacyjnego oraz ułatwienie dostępu do informacji, prowadzenie konsultacji i szkoleń w zakresie wyzwań klimatycznych i środowiskowych,  w tym promocja projektów termomodernizacyjnych, możliwości zastosowania pomp ciepła i instalacji OZE, a także zagospodarowania wód opadowych a także ich wtórnego wykorzystania. „Projekt utworzenia ogólnodostępnego punktu doradztwa klimatycznego w naszym powiecie uważam za istotny. Każda inicjatywa, która wpłynie na zwiększenie świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, racjonalnego gospodarowania wodą oraz uzyskanie wiedzy na temat sposobów zmniejszenia zużycia energii jest w dzisiejszych czasach potrzebna” – uważa starosta Tomasz Marzęda. - „Doradcy klimatyczni pomogą w analizie kosztów, doborze rodzaju wdrożeń efektywnego pozyskiwania i wykorzystania energii odnawialnej.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie www.powiatlubartowski.pl

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo