Kwestie zmian klimatu są coraz bardziej nagłaśniane przez różne środowiska, organizacje oraz instytucje szczególnie unijne. Zmiany te wydają się na poziomie lokalnym odległe. jednak ich konsekwencje odczuwamy i obserwujemy obecnie, również w naszym powiecie, np. nawalne deszcze czy długotrwałe okresy suszy. Jednak każdy z nas ma wpływ na otaczające środowisko dokonując codziennych wyborów jako konsument.
Powiat Lubartowski aktualne realizuje projekt pod nazwą „Doradztwo klimatyczne – działania Powiatu Lubartowskiego na rzecz neutralności klimatycznej” w ramach środków programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Głównym celem projektu jest wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej.
W ramach projektu w Starostwie Powiatowym w Lubartowie działa punkt doradztwa klimatycznego, w którym udzielane są indywidualne konsultacje, w ramach punktów mobilnych organizowane są dla mieszkańców powiatu spotkania warsztatowe oraz działania edukacyjno-informacyjne z zakresu: przemyślanego i rozsądnego korzystania z zasobów środowiskowych, w tym racjonalnego gospodarowania wodą, wdrażania Gospodarki Obiegu Zamkniętego, efektywności energetycznej, magazynowania i wykorzystywania energii z odnawialnych źródeł oraz poprawy jakości powietrza.
W dniu 28 października 2024 r., w sali Rycerskiej Starostwa Powiatowego w Lubartowie odbyła się całodniowa konferencja szkoleniowa, którą prowadzili doradcy energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie - Adam Głąb i Michał Jodełko. W wydarzeniu uczestniczyli także doradcy klimatyczni realizujący projekty doradztwa klimatycznego z terenu województwa lubelskiego reprezentujące powiaty: biłgorajski, chełmski, janowski, kraśnicki, lubartowski, łęczyński, opolski oraz radzyński. Podczas spotkania omówione zostały aspekty związane z m,in. instalacjami fotowoltaicznymi, kolektorami słonecznymi, bankami energii, mechanizmami wykorzystania energii wiatrowej oraz termomodernizacji budynków. Przekazana, w trakcie spotkania, wiedza pozwoli doradcom edukować mieszkańców w trosce o dobro środowiska, a zarazem służąc wiedzą specjalistyczna jak dokonywać adaptacji energetycznej do zmian klimatu z ochroną portfeli obywateli.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.