reklama
reklama

Karetka i zespół ratowników szybciej dotrą na wezwania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Karetka i zespół ratowników szybciej dotrą na wezwania - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANELiczy się czas!
reklama

Zarząd powiatu pozytywnie zaopiniował projekt aktualizacji Planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa lubelskiego, a co za tym idzie powstanie nowego punktu stacjonowania karetek. Od nowego roku na mapie transportu medycznego, po blisko dziesięcioletnich staraniach mieszkańców i samorządowców, pojawi się podstacja w Michowie. Będzie to już piąta karetka stacjonująca na ziemi lubartowskiej.

Nie wszędzie karetki pogotowia są w stanie dojechać w kilka minut, maksymalny czas dotarcia na miejsce zdarzenia, według założeń, nie może być dłuższy niż 15 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 20 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców. 
Ze względu na liczbę wezwań, czas ten przekraczało blisko trzy czwarte wezwanych karetek dojeżdżających na teren gmin Michów i Abramów, ponad połowa jadąca do gmin Kamionka, Ostrówek i Niedźwiada oraz jedna trzecia zdążających w stronę gminy Firlej i Uścimów. Tylko w 2023 roku liczba wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego zakończonych przewiezieniem pacjenta do szpitala, tylko karetek stacjonujących na terenie powiatu, wyniosła ponad trzy tysiące czterysta dwadzieścia. By poprawić ten stan z początkiem stycznia 2025 roku, z Michowa wyjedzie na wezwania nowa karetka, a dzięki takiej właśnie lokalizacji dotarcie do zachodnich gmin powiatu lubartowskiego będzie znacznie szybsze. Podstacja pogotowia ratunkowego będzie funkcjonowała przez cały rok, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. „Michowski” zespół ratowniczy wpłynie na szybszą i skuteczniejszą reakcję na zagrażające życiu i zdrowiu zdarzenia i poprawi bezpieczeństwo mieszkańców gmin: Michów, Abramów, Kamionka i Jeziorzany w powiecie lubartowskim oraz tych z południowej części powiatu ryckiego
Analizując mapę czasu dotarcia na miejsce zdarzenia w gminach powiatu za rok 2023 wydaje się, że istnieje także potrzeba na lokalizację jeszcze jednej podstacji pogotowia, tak by zmniejszyć czas oczekiwania na karetkę w gminie Niedźwiada i Ostrówek. Wszak czas niezbędny do ratowania zdrowia, a i również życia ludzkiego jest bezcenny. Warto zatem podjąć starania o zwiększenie ilości karetek w powiecie oraz monitować o to wojewodę, gdyż zgodnie z art. 24 ustawy o PRM, to wojewoda podejmuje działania organizacyjne zmierzające do zapewnienia parametrów czasu dotarcia na miejsce zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora medycznego.
Obecny Plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa lubelskiego został opracowany na podstawie ustawy o PRM i aktów wykonawczych. Planowanie oraz nadzór nad nim jest zadaniem wojewody. Zatwierdzony Plan jest podstawą do zawierania przez dyrektora oddziału NFZ umów na wykonywanie medycznych czynności ratunkowych i umów na świadczenia opieki zdrowotnej. Podlega on aktualizacji co najmniej raz w roku. W województwie jest jeden rejon operacyjny, obsługiwany przez jedną dyspozytornię medyczną i (od przyszłego roku) 98 zespołów ratownictwa medycznego (5 na terenie powiatu lubartowskiego), w tym 17 ZRM S i 81 ZRM P. W skład zespołu specjalistycznego (ZRM S) wchodz a co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz oraz pielęgniarka, bądź ratownik medyczny. Zespół podstawowy składa się z co najmniej dwóch osób uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarki lub ratownika medycznego.

reklama

Mapa przekroczeń maksymalnego czasu dotarcia na miejsce zdarzenia w gminach powiatu lubartowskiego za 2023 rok.

reklama

W perspektywie kolejnej aktualizacji wojewódzkiego „planu systemu ratownictwa” wydaje się zasadne rozważenie ulokowania kolejnej podstacji pogotowia. Tak, by poprawić szybkość interwencji medycznej w północno – wschodniej części powiatu, szczególnie na terenie gmin Niedźwiada i Ostrówek, gdzie czas dojazdu ponad połowy karetek przekracza 20 minutowy (maksymalny) czas dotarcia na miejsce zdarzenia

Sebastian Wysok, członek zarządu powiatu.

KJD

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama