reklama

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w ZS nr 2 w Lubartowie

Opublikowano:
Autor:

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich  w ZS nr 2 w Lubartowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura23 kwietnia po raz kolejny na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Biblioteka szkolna Zespołu Szkół nr 2 z ul. Chopina w Lubartowie również włączyła się w obchody święta.

To ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Zgodnie z długą tradycją w ten sposób obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego.

Dla literatury światowej data 23 kwietnia ma symboliczne znaczenie. W tym dniu (w roku 1616) zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir ( przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a Cervantesa według gregoriańskiego). W Polsce Dzień Książki obchodzimy od 2007 roku.

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół nr 2 z ul. Chopina w Lubartowie również włączyła się w obchody święta. Z tej okazji odbył się konkurs historyczny dla gimnazjalistów związany z obchodami 1050 rocznicy chrztu Polski. Biblioteka zorganizowała także spotkanie autorskie z Markiem Danielkiewiczem – poetą, lubartowskim miłośnikiem słowa drukowanego, absolwentem naszej szkoły. Poeta zabrał obecnych w ekscytującą podróż po „europejskich szlakach literatury”. Przybliżył postaci znakomitych pisarzy – Cervantesa oraz Szekspira i jego metafizyczność.

Drugą część spotkania poświęcił analizie filmu” Piknik pod Wiszącą Skałą” w reżyserii Petera Weira.

Ten film jest jak marzenie senne

- mówił

oferuje nam nieskończoną głębię nieświadomych znaczeń, sięga do naszych najwcześniejszych doświadczeń, a nawet poza nie.

Według poety: są bowiem tajemnice, których nie rozwikłamy, z których istnieniem musimy się pogodzić.

Na zakończenie spotkania odbyło się wręczenie nagród uczniom biorącym udział w konkursie historycznym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE