Projekt ten dofinansowany jest ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2015. Jego celem jest zwiększenie zaangażowania oraz aktywności społecznej i obywatelskiej wśród młodzieży w wieku 13-18 lat poprzez tworzenie i rozwijanie spółdzielni uczniowskich.
Zajęcia warsztatowe odbywały się w sali konferencyjnej Muzeum Spółdzielczości, w dniach 7 i 8 kwietnia b.r. Skierowane były do dyrektorów i nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Mazowsza, zainteresowanych założeniem spółdzielni w swojej szkole.Otworzył je prezes Krajowej Rady Spółdzielczej, pan Alfred Domagalski. Wśród prelegentów obecni byli: pani Zofia Węgrzyniak - członek Zarządu Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, dr Adam Piechowski - dyrektor Spółdzielczego Instytutu Badawczego oraz eksperci ds. spółdzielczości uczniowskiej - Ewa Derc, Alicja Brand, Marcin Juszczyk, Rafał Wesołowski i koordynator projektu Aneta Englot.
Swoimi spostrzeżeniami na temat działalności Spółdzielni Uczniowskiej „Karmelka”, podzieliła się jej wieloletnia opiekunka, pani Małgorzata Wysoczyńska. Udzielając wskazówek i rad potencjalnym opiekunom spółdzielni, podkreślała zalety i korzyści płynące z istnienia spółdzielni dla uczniów i szkoły. Działalność „Karmelki” popartą prezentacją multimedialną, przedstawiły też Karolina Borówka i Justyna Cieniuch.
Pobyt naszej delegacji w Warszawie był również okazją do odwiedzenia Państwowego Muzeum Etnograficznego, Centrum Handlowego Blue City oraz udziału w premierze filmu „Łowca i królowa lodu” w Multikinie w Złotych Tarasach.
Wyjazd uważamy za bardzo udany. Cieszymy się, że poznałyśmy wspaniałych, przesympatycznych ludzi, że mogłyśmy podzielić się z nimi swoimi doświadczeniami, że nasza spółdzielnia postrzegana jest jako przykład dobrej praktyki, wzór do naśladowania, z którego chcą czerpać przyszłe spółdzielnie uczniowskie. Mamy nadzieję, że być może, w jakimś stopniu przyczynimy się do powstania choćby jednej takiej spółdzielni.