reklama
reklama

Uczniowie II LO na regionalnym szlaku Lubartowa. Byli w Muzeum Ziemi Lubartowskej i bazylice św. Anny (zdjęcia)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uczniowie II LO na regionalnym szlaku Lubartowa. Byli w Muzeum Ziemi Lubartowskej i bazylice św. Anny (zdjęcia) - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieLicealiści poznali zasługi rodu Sanguszków dla Lubartowa. Odwiedzili ufundowany przez nich kościół św. Anny.
reklama

9 grudnia 2021 roku uczniowie klasy 2d z II LO w Lubartowie, pod opieką wychowawczyni pani Katarzyny Płaszczewskiej oraz pana Łukasza Wasyluka, udali się do Muzeum Ziemi Lubartowskiej oraz Bazyliki Świętej Anny. Młodzież, podzielona ze względów epidemiologicznych na dwie grupy, odwiedziła jedne z najważniejszych dla historii Lubartowa miejsc.


W Muzeum Ziemi Lubartowskiej licealiści zwiedzili wystawę "Lubartowscy Sanguszkowie", którą przybliżyła przewodniczka, pani Monika Sztorc. Słuchacze poznali drzewo genealogiczne Sanguszków oraz historię życia księcia Pawła Karola Sanguszki, dzięki któremu miasto Lewartów zyskało nazwę Lubartów oraz aktualnie znany nam herb. To również książę Paweł Sanguszko ufundował wybudowanie Bazyliki Świętej Anny i Klasztoru Braci Kapucynów oraz sprowadził pierwszych Braci Kapucynów na ziemie lubartowskie. Ponadto odnowił i przebudował pałac Sanguszków w Lubartowie, który był kiedyś zwykłym, ubogim zamkiem, na wzór wersalski. Właśnie wtedy w pałacu, który stał się wówczas salonem towarzyskim dla elit, gościli Ignacy Krasicki czy Stanisław Konarski. Uczniowie poznali też dzieje Lubartowa i jego ziem oraz obejrzeli fotokopie najważniejszych dokumentów miasta, pochodzących m. in. z okresu międzywojennego oraz drugiej wojny światowej. Ciekawym dla młodzieży rekwizytem okazało się godło z Łucki z czasów drugiej wojny światowej ze śladami po kulach niemieckich.

reklama



Podczas gdy pierwsza grupa zwiedzała muzeum, druga odwiedziła Bazylikę Św. Anny. Po świątyni młodzież oprowadzał ksiądz Mateusz Golec, który zaciekawił słuchaczy opowieścią o tej pięknej barokowej budowli. Uczniowie poznali historię kościoła, który był wielokrotnie odbudowywany po  pożarach oraz podziwiali jego bogaty wystrój zachwycający filarami, witrażami czy licznymi ornamentami, charakterystycznymi dla sztuki baroku.

 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama