W czerwcu w Muzeum Ziemi Lubartowskiej otwarto wystawę poświęconą lubartowskim Sanguszkom. To im miasto zawdzęcza nazwę Lubartów (od imienia przodka Sanguszków, Lubarta; wcześniej nazywało się Lewartów, od herbu założyciela miasta, Piotra Firleja).
Najciekawszy eksponat na tej wystawie to "castrum doloris" księcia Pawła Karola Sanguszki - ozdobne otoczenie książęcego katafalku użyte w czasie jego pogrzebu w 1751 r. Zostało wypożyczone z Muzeum Kapucynów w Zakroczymiu.
1 lipca otwarto kolejny element wystawy. Uczniowie pracowni Art Chata wykonali rysunki zabytków, kóre ufundowali Sanguszkowie - kościła św. Anny, klasztoru Kapucynów, pałacu. To rysunki czarno - białe, kontrastujące z kolorowymi wizerunkami Sanguszków z XVIII w. Prace młodzieży są ciekawym dopełnieniem wystawy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.