reklama
reklama

Spotkanie z działaczem Solidarności w II LO w Lubartowie (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieW chwili ogłoszenia stanu wojennego Jan Andrzejkiewicz w dniach 13-16 grudnia 1981 r. ukrywał się na plebanii kościoła Św. Marii Magdaleny w Łęcznej. Działał w tajnych strukturach związkowych, kolportował podziemną prasę
reklama

17 kwietnia 2023 roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Lubartowie uczniowie klasy IV i uczestniczyli w spotkaniu z Janem Andrzejkiewiczem, działaczem i współzałożycielem „Solidarności” w Kopalni Węgla Kamiennego w Bogdance. Inicjatorką spotkania była wnuczka naszego gościa i uczennica klasy maturalnej, Wiktoria Kopciuch, która przedstawiła szkolnym kolegom i koleżankom swojego dziadka – świadka najnowszej historii.

 

Pan Andrzejkiewicz przez wiele lat był górnikiem, pracował m. in. w Kopalni Węgla Kamiennego Czeladź, Borynia - Jastrzębie-Zdrój i Bogdance. Swoją działalność związkową rozpoczął we wrześniu 1980 roku w NSSZ „Solidarność” jako przewodniczący Komitetu Założycielskiego w KWK Bogdanka. W chwili ogłoszenia stanu wojennego w dniach 13-16 grudnia 1981 r. ukrywał się na plebanii kościoła Św. Marii Magdaleny w Łęcznej. Działał w tajnych strukturach związkowych, kolportował podziemną prasę, brał udział w akcjach rozrzucania ulotek. Po 13 grudnia 1981 r. został zdegradowany do najniższego stopnia zawodowego. Od listopada 1982 r. do marca 1983 r. był internowany w Wojskowym Obozie Specjalnym w Czerwonym Borze. Pan Andrzejkiewicz wspominał, w jakich warunkach przebiegało odosobnienie i jakim szykanom poddawani byli działacze NSSZ „Solidarność”.

reklama

 

Dla młodzieży najciekawsze były kulisy opozycyjnej działalności pana Jana, dylematy i rozterki, jakie towarzyszyły mu w podejmowaniu trudnych, życiowych decyzji. Przypomnijmy, za taką działalność w czasach PRL-u groziły surowe represje, nie tylko wobec działaczy NSSZ „Solidarność”, ale także ich rodzin.

 

W III Rzeczypospolitej pan Andrzejkiewicz ponownie zaangażował się w działalność związkową, wiele lat był przewodniczącym Komitetu Zakładowego NSZZ „Solidarność ” w KWK Bogdance oraz członkiem Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Podejmował wiele działań, aby uratować kopalnię w Bogdance nie tylko przed likwidacją w ramach Planu Balcerowicza, ale dążył do tego, aby uczynić ją jedną z najbardziej rentownych kopalni węgla kamiennego w Polsce, co się udało osiągnąć.

reklama

 

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce pan Jan Andrzejkiewicz został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Lekcja była wspólnym dziełem Dziadka i Wnuczki. Wiktoria przygotowała prezentację multimedialną zatytułowaną „Lipiec 1980”, której tematem była działalność opozycyjna pana Jana na tle wydarzeń lubelskich strajków. Swój przekaz zakończyła przesłaniem: „Mam ogromną nadzieję, że nigdy nie zapomnimy o tak bohaterskich postawach. Czterdzieści trzy lata temu wydarzenia Lubelskiego Lipca były wezwaniem do odzyskania upragnionej wolności”.

reklama

 

Pan Jan Andrzejkiewicz jest przykładem Polaka, prawdziwego patrioty, dzięki któremu my dzisiaj możemy żyć w wolnej i niepodległej Ojczyźnie.

Organizatorem spotkania była Barbara Kukier, nauczyciel historii w II LO w Lubartowie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama