- Na blokach będziemy zakładać farmy fotowoltaiczne, zaczynamy od ul. Lubelskiej i 1 Maja - mówi Jacek Tomasiak. Instalacje fotowoltaiczne mają mają produkować energię dla bloków, która zamieni się w ciepło. Prezes Tomasiak zakłada, że płacone przez mieszkańców spółdzielni zaliczki w wysokości 6,50zł z m2 na centralne ogrzewanie zmniejszą. się do 1zł/m2
- Dzisiaj mieszkaniec Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie płaci około 300zł miesięcznie za energię cieplną. Rocznie daje to ok. 3600zł. Po zakończeniu inwestycji prowadzonej te opłaty spadną praktycznie do zera - informuje spółdzienia.
Farmy fotowoltaiczne i pompy ciepła docelowo mająsię pojawić w około 90 - ciu spółdzieczych budynkach wielorodzinnych.
- Przy maksymalnym wykorzysatniu sił przerobowych wykonawca jest w stanie umieścić instalacje fotowoltaiczne na dwunastu blokach w ciągu dwóch tygodni - mówi prezes SM.
Wartość inwestycji to około 70 mln zł, z czego 50% Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie pozyskała w ramach programu Grant OZE wdrażanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Energia wyprodukowana przez farmę fotowoltaiczną to aż 3,5 MW. - Pozostałą część będziemy finansować z PKO BP. Jesteśmy pierwszą spółdzielnią mieszkaniową w Polsce, która będzie całkowicie samowystarczalna - podkreśla prezes Jacek Tomasiak. Uniezależnienie się SM Lubartów od PEC ma nastąpić w przyszłym roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.