reklama
reklama

Powiat lubartowski: Ptasia grypa powraca! Zakażenie w gospodarstwie, w którym są tysiące indyków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum/Zdjęcie ilustracyjne

Powiat lubartowski: Ptasia grypa powraca! Zakażenie w gospodarstwie, w którym są tysiące indyków - Zdjęcie główne

Gmina Uścimów ma już za sobą epidemię ptasiej grypy. Ten rejon to prawdziwe zagłębie, jeśli chodzi o chów drobiu | foto Archiwum/Zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie Jest pierwsze ognisko ptasiej grypy w powiecie lubartowskim w 2022 roku. Wirus zaatakował w gospodarstwie, w którym znajduje się ponad 20 tys. indyków.
reklama

Wirus H5N1, czyli wysoce zjadliwą grypę ptaków, wykryto 10 stycznia w jednym z gospodarstw na terenie powiatu lubartowskiego. Ognisko znajduje się w gminie Uścimów, w miejscowości Stary Uścimów. Jak podają służby weterynaryjne, w gospodarstwie tym znajduje się prawie 21 tys. indyków rzeźnych.

W związku z tym wydarzeniem z ruchu wyłączono jedną z ważnych dróg w gminie Uścimów - to droga powiatowa nr 1573L na odcinku od skrzyżowania Maśluchy do skrzyżowania Stary Uścimów.

Na czas zamknięcia odcinka wyznaczono objazd prowadzący przez miejscowości: "Maśluchy droga gminna nr 103640L - Nowy Uścimów droga powiatowa nr 1574L - Stary Uścimów droga powiatowa nr 1574L" - informują przedstawiciele Urzędu Gminy w Uścimowie.
 
Władze gminy opublikowały też następujący apel: "Na terenie gminy Uścimów zaleca się pozostawienie w zamknięciu wszelkiego drobiu hodowlanego".
 
 
To drugi przypadek wykrycia ptasiej grypy na terenie województwa lubelskiego w br. - 10 stycznia ognisko zarazy stwierdzono także w powiecie bialskim, w miejscowości Cełujki w gminie Biała Podlaska, gdzie trzymano ponad 37 tys. indyków rzeźnych. W br. w całej Polsce wykryto dotychczas osiem ognisk ptasiej grypy.
 
W 2021 roku w Polsce stwierdzono łącznie 403 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu. W ogniskach od 1 do 339 w 2021 roku stwierdzono podtyp wirusa grypy ptaków H5N8, zaś w ogniskach od 340 do 403 stwierdzano podtyp wirusa H5N1.
 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama