Choć zaczęło się spokojnie to zakończyło się stwierdzeniem wiceprzewodniczącego rady Dariusza Lipskiego: „Nie jesteśmy na bazarze. To jest sesja, którą oglądają ludzie”.
A od czego się zaczęło? Od przedstawienia faktów o stanie bezrobocia w powiecie. Z danych wynika iż w 2022 roku w powiatowym urzędzie pracy zarejestrowanych było 3542 bezrobotnych (w tym 159 osób z gminy Ostrów Lubelski).
By zachęcić mieszkańców powiatu lubartowskiego, a w tym bezrobotnych z Ostrowa Lubelskiego, pozyskano pieniądze z Funduszu Pracy oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Co to oznacza w praktyce? Zdaniem powiatowego urzędu pracy najwięcej osób zostało skierowanych na staż i to akurat ta forma aktywizacji zawodowej cieszyła się w ubiegłym roku największym powodzeniem.
- Na 433 osoby, które podjęły staż 33 bezrobotnych było skierowanych z Ostrowa – przyznaje Beata Pankowska.
Czy pracodawcy chcą szkolić swoich pracowników?
W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego pracodawcy z całego powiatu mogli przystąpić do programu, by przeszkolić swoich pracowników.
- W ramach 45-ciu umów, które dotyczyły 216 osób z powiatu lubartowskiego tylko pięciu pracodawców z gminy Ostrów Lubelski podpisało z nami umowę na przeszkolenie 17 pracowników – przekazała Beata Pankowska.
Nowy kwartał, nowi bezrobotni
Dane przedstawione przez Beatę Pankowską nie są optymistyczne. Według raportu PUP w Lubartowie na koniec marca bieżącego roku zarejestrowanych było 3617 osób (o 75 więcej ze stanem na 31 grudnia 2022). W analogicznym zestawieniu dotyczącym Ostrowa Lubelskiego liczba ta wzrosła o dwie osoby (161 osób).
- 1 czerwca przystąpiliśmy do realizacji projektu „Dobry start osób bezrobotnych z powiatu lubartowskiego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus – informuje Pankowska.
Na co można otrzymać pieniądze? M.in. na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej (dofinansowanie jednorazowe) w tym roku jest to kwota do 30 tys. zł.
„Wiecie, ale nie chcecie powiedzieć”
O ubiegłorocznym raporcie wypowiedział się Jerzy Sobich. Zdaniem radnego, pomimo działań urzędu pracy efekt jest „niewielki”. – Stopa bezrobocia jest bardzo wysoka. Niestety jest to smutne, bo w 2023 roku ten wskaźnik wzrósł (do 12,8 proc. dop. red.).
Radny Sobich zapytał również o to, dlaczego na ponad 3,5 tys. zarejestrowanych osób tylko 420 ma prawo do otrzymywania zasiłku – To jest porażająca statystyka – przyznał radny.
- Żeby uzyskać prawo do zasiłku trzeba przepracować w pełnym wymiarze czasu pracy 365 dni w ciągu 1,5 roku. I to jest warunek, który musi być spełniony – ripostowała Pankowska.
CZYTAJ TAKŻE: Absolutorium dla Tomasza Piecaka. Radni ocenili wykonanie budżetu przez wójta Ostrówka
Z każdym kolejnym wypowiedzianym słowem atmosfera debaty rosła. Radny Sobich zapytał wprost: Ile osób jest zatrudnionych w urzędzie pracy? I ile kosztuje ich utrzymanie przez bezrobotnych.
- Bezrobotni nie utrzymują urzędu pracy – zadeklarowała Beata Pankowska. I dodała: Nie wiem, ile pieniędzy przekazuje starostwo na jego prowadzenie. Po odpowiedź na pytanie o liczbę zatrudnionych osób kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej odesłała radnego Sobicha do strony internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Lubartowie.
- Dobrze wiecie, ale nie chce pani publicznie powiedzieć. Czy nie znacie swojego budżetu jaki macie do wydania? – na to stwierdzenie radnego Sobicha część obecnych na sali osób zareagowało śmiechem.
- Nie jesteśmy na bazarze. To nie jest pogadanka, to jest sesja, którą oglądają ludzie – skwitował wiceprzewodniczący rady miejskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.