Przez pewien okres Ewa Zybała była najważniejszą osobistością w PiS w powiecie lubartowskim. Jako szefowa struktur tej partii w powiecie skutecznie wystartowała w 2018 roku w wyborach do Rady Powiatu Lubartowskiego. Łącznie z nią mandaty powiatowych radnych uzyskało jeszcze 11 osób z listy PiS, co pozwoliło temu ugrupowaniu samodzielnie przejąć władzę w Starostwie Powiatowym w Lubartowie. To Ewę Zybałę wybrano na stanowisko starosty, choć nie miała wówczas doświadczenia samorządowego. W przeszłości pracowała m.in. jako nauczycielka.
Ewa Zybała dzierżyła władzę w powiecie do października 2022 roku. Była starosta pozostała radną powiatową, ale pracę straciła. Na kolejną posadę musiała poczekać pięć miesięcy. W marcu 2023 roku została bowiem członkiem dwuosobowego Zarządu Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce. To spółka, w której większość udziałów ma Skarb Państwa. Ewa Zybała wytrwała na stanowisku 15 miesięcy.
Wójt gminy Lubartów, Jarosław Budka, 12 lipca powołał Ewę Zybałę na stanowisko swojego zastępcy. "Powołanie jest równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na czas nieokreślony" - napisano w zarządzeniu wójta.
W październiku 2022 roku Tomasz Marzęda został starostą lubartowskim. Stanowisko zajmował do końca minionej kadencji (fot. DSM/Archiwum)
Tomasz Marzęda zdobył w wyborach w 2018 roku mandat radnego Rady Powiatu Lubartowskiego, wyprzedzając o kilka głosów starego samorządowego wyjadacza Andrzeja Kardasza, który przez to wypadł na kilka lat z samorządu. Na początku kadencji został wybrany na przewodniczącego Rady Powiatu, a po rozłamie w powiatowym PiS, to on w październiku 2022 roku został starostą lubartowskim. Stanowisko zajmował do końca minionej kadencji, będąc jedną z najważniejszych postaci na powiatowej scenie politycznej. Rządził Starostwem, jeszcze kilka miesięcy wcześniej kandydował z listy PiS-u w wyborach do Sejmu RP, aż nagle oznajmił, że... w ogóle nie wystartuje w kwietniowych wyborach samorządowych.
Tygodnie mijały, tymczasem nie było informacji o tym, by Tomasz Marzęda znalazł zatrudnienie na przykład w którymś z samorządów powiatu lubartowskiego. Dlatego z pytaniem o jego status zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego, w którym to pracował przed objęciem stanowiska starosty.
WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GAZETY "WSPÓLNOTA LUBARTOWSKA", DOSTĘPNYM OD 16 LIPCA W PUNKTACH SPRZEDAŻY ORAZ NA E-PRASA.PL
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.