reklama
reklama

II LO w Lubartowie pamięta o rocznicy radzieckiej agresji. Uroczystość 17 września

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieDelegacja uczniów klasy IC z II LO wraz z p. Małgorzatą Chudzik udała się na cmentarz parafialny w Lubartowie, aby oddać hołd obrońcom ojczyzny, którzy 17 września 1939 roku stanęli do walki z agresorem.
reklama

Uczniowie II LO złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie rodziny Lalków - symbolicznym miejscu pochówku zamordowanego w Katyniu kpt. Wacława Lalki.

Wacław Lalka urodził się w Lubartowie i był uczniem humanistycznego Gimnazjum Jana Kurtza, które mieściło się w budynku II LO przy ulicy Lubelskiej. Został on zamordowany strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim w kwietniu 1940 roku, a o jego poświęceniu przypomina nam Dąb Pamięci zasadzony dla uczczenia „katyńskiego Bohatera”.

Nie tylko na cmentarzu przypomniano rocznicę agresji 17 września.

- Nauczyciele podczas zajęć historii przypominali uczniom najważniejsze fakty związane z radziecką agresją na nasz kraj oraz rolę Wacława Lalki w historii Polski. 17 września 1939 roku Armia Czerwona, bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, wkroczyła na teren II Rzeczypospolitej, realizując ustalenia tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły III Rzesza i ZSRR. W ten sposób Polska stała się ofiarą dwóch zbrodniczych totalitaryzmów. Mimo ogromnego bohaterstwa i poświęcenia Polaków wynik kampanii wrześniowej, prowadzonej w osamotnieniu, był do przewidzenia. W historii narodu polskiego rozpoczął się najtragiczniejszy rozdział. Nastąpiły aresztowania setek tysięcy Polaków, masowe wywózki na Syberię, eksterminacja elit czy zmuszanie obywateli II Rzeczypospolitej do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego.

Wojsko polskie w walkach z Armią Czerwoną poniosło duże straty, a do niewoli radzieckiej dostało się ok. 250 tys. polskich żołnierzy i oficerów. 5 marca 1940 r., na wniosek szefa NKWD Ławrentija Berii, Stalin podjął decyzję o zamordowaniu ponad 22 tys. oficerów i przedstawicieli polskiej inteligencji. Ich ciała zakopano w masowych grobach w Katyniu, Charkowie, Kalininie czy podkijowskiej Bykowni - opisują uczniowie II LO obchody rocznicy. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama