Uczniowie biorący udział w apelu, przygotowanym przez ks. Pawła Kościuka i p. Pawła Pasikowskiego, przypomnieli , jaką rolę odegrały starość i cierpienie w życiu Jana Pawła II - papież nie tylko o tych wartościach mówił, ale przeżywał je na oczach całego świata.
Takie zestawienie młodości uczniów liceum z tematem starości i cierpienia było okazją do refleksji, że życie przemija, a cierpienie jest w nie niejako wpisane. Długoletnie zmagania papieża z chorobą i ze starością były osobistym przykładem głoszonych na ten temat poglądów, w których podkreślał godność ludzkiego cierpienia i odnosił je do męki Chrystusa. Apel na pewno sprowokował wszystkich do zadumy.
Dodatkowo "wyjazdowy" Apel Papieski mogły obejrzeć mieszkanki Domu Pomocy w Jadwinowie oraz parafianie kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Przypomnijmy, że za główny cel swojego pontyfikatu, który trwał od 1978 do 2005 r., Jan Paweł II postawił sobie transformację i zmianę położenia Kościoła katolickiego. Przyczynił się do poprawienia jego relacji z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą anglikańską. Papież Polak był jednym z najczęściej podróżujących światowych przywódców w historii, odwiedzając w czasie swojego pontyfikatu 129 państw, co interpretowano jako chęć zbudowania relacji między różnymi narodami i religiami.
Podzielał nauczanie Kościoła w takich kwestiach jak: utrzymanie celibatu, potępienie mechanicznej, chemicznej i hormonalnej antykoncepcji, sprzeciwiał się aborcji i eutanazji, podtrzymywał stanowisko Kościoła o prawie do życia oraz niedopuszczenie kobiet do święcenia.
Karol Wojtyła był poetą, dramaturgiem, aktorem, filozofem historii, poliglotą, mistykiem. Na jego pogrzebie wielu zgromadzonych na uroczystości ludzi miało ze sobą transparenty z włoskim napisem santo subito („święty natychmiast”).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.