Reklama

Reklama

Zmarł ks. Tomasz Raczkowski, były proboszcz parafii w Ostrówku

Opublikowano: 16 listopada 2020 12:16
Autor: MK | Zdjęcie: MK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci 14 listopada zmarł ks. Tomasz Raczkowski, w latach 2010 - 2017 proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ostrówku.

Reklama

Ks. Tomasz Raczkowski urodził się w 1951 r. w Chodlu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1976 r. Był proboszczem parafii na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej i archidiecezji lubelskiej. Posługiwał m.in. w Tomaszowie Lubelskim, Tyszowcach, Zagłobie, Wilkołazie. Był kanonikiem honorowym Kapituły Zamojskiej i Kapituły Lubelskiej.

 

W 2010 r. został proboszczem parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ostrówku. Dał się poznać jako duchowny zaangażowany patriotycznie i zainteresowany historią. W kazaniach często poruszał kwestie historyczne, np. rzezi wołyńskiej. Ksiądz Tomasz Raczkowski podczas mszy odprawionej 1 września 2012 r., upamiętniającej ofiary niemieckiej pacyfikacji Kolonii Dębica w 1943 r. pokazał unikatowy dokument - księgę zmarłych parafii Ostrówek z lat 1935-1944. Podczas okupacji nie można było zapisać, że mieszkańcy Kolonii Dębica zostali zabici przez Niemców. Zapisywano więc, że zmarli. W ponad dwudziestu przypadkach powtarza się data zgonu - 22 czerwca 1943 r., dzień niemieckiej pacyfikacji.

 

Był kapelanem b. żołnierzy AK i organizacji zbrojnych Obszaru Wschodniej Polski. W 2017 r. przeszedł na emeryturę. Kontynuował swoje historyczne pasje, odkrył m.in., że prababka Jana Pawła II urodziła się niedaleko Chodla.

 

Ks. Tomasz zmarł 14 listopada. Informacje o pogrzebie lubelska kuria poda po ustaleniu daty.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 9 dni temu | ocena +0 / -0

    Fakty bez Rowerów

    Wystarczy To co ustalul Ipen promoeac