To efekt zabiegu chemicznego zabezpieczania upraw przed zgryzaniem przez zwierzynę płową, który ma służyć ochronie sadzonek na niegrodzonych uprawach leśnych.
Pączki młodych drzewek stanowią źródło pokarmu zwierzyny leśnej. Sarny, daniele i jelenie najchętniej zgryzają małe dęby, sosny, lipy oraz świerki. W celu ograniczenia szkód w uprawach leśnych w nadleśnictwach stosuje się tzw. chemiczne i mechaniczne sposoby zabezpieczania upraw i młodników. Mechaniczny sposób polega na zbudowaniu ogrodzenia czyli „płotu” w lesie wokół uprawy, dzięki temu w 100% ochronimy sadzonki gatunków drzew liściastych, głównie dębu.
Natomiast chemiczny sposób zabezpieczania upraw, polega na smarowaniu repelentami (środkami odstraszającymi) pączków wierzchołkowych drzewek. Stosowane przez leśników „repelenty” nie są trujące ani toksyczne, dzięki nim pędy stają się niesmaczne dla jeleniowatych, gdyż głównym składnikiem repelentu jest piasek kwarcowy oraz biały barwnik, najczęściej jest to wapno. W tym przypadku zabezpiecza się minimum 50% (najlepszych) drzewek na uprawie. Część niezabezpieczonych drzewek może być zgryzana w celu zapewnienia naturalnej bazy żerowej dla jeleniowatych. W ten sposób zimę przetrwa uprawa oraz zwierzyna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.