7 lutego 2025 r. w gościnnych progach Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie odbył się wyjątkowy wernisaż tych fotografii. Wydarzenie miało na celu promocję idee rodzicielstwa zastępczego, uhonorowanie rodzin zastępczych, ale także zwrócenie uwagi na potrzebę wsparcia dzieci pozbawionych opieki biologicznych rodziców.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Lubartowskiego Jan Sławecki, który podczas swojego przemówienia podkreślił, że troska o najsłabszych, zwłaszcza dzieci, jest miarą siły państwa i społeczeństwa. Wyraził również wdzięczność pracownikom PCPR za ich codzienną pracę, oddanie i zaangażowanie.
W spotkaniu wzięli także udział: Członek Zarządu Powiatu - Sebastian Wysok, Sekretarz Powiatu - Janusz Bodziacki, który jest również Radnym Województwa Lubelskiego, Zastępca Wójta Gminy Niedźwiada - Małgorzata Jaksim, Sędzia Sądu Rejonowego w Lubartowie - Paweł Rybicki, Radni Powiatu Lubartowskiego, dyrektorzy i kierownicy jednostek powiatowych, pracownicy PCPR oraz bohaterowie wystawy - rodziny zastępcze.
Główną częścią wydarzenia była prezentacja zdjęć autorstwa Konrada Hudasia, który uwiecznił codzienne życie rodzin zastępczych z powiatu lubartowskiego. Przed obiektywem stanęły osoby, które otworzyły swoje serca i domy dla dzieci potrzebujących bezpieczeństwa i miłości. Ich historie, emocje i codzienne chwile stały się inspiracją dla innych.
– Zebraliśmy się tutaj, aby poczuć magię uchwyconą w kadrze, poczuć emocje, które często są bardziej wymowne niż słowa – podkreślała Magdalena Monist, Dyrektor PCPR w Lubartowie – Fotografie przybliżają zarówno codzienność rodzin zastępczych, jak i wyjątkowe chwile związane z obchodami różnych uroczystości. Pamiętajmy jednak, że za tymi magicznymi chwilami uchwyconymi w kadrze kryją się jednak często trudne, smutne historie dzieci i rodzin.
Dyrektor PCPR podkreśliła też ogromne znaczenie promowania idei rodzicielstwa zastępczego. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie nie tylko koordynuje i wspiera funkcjonujące rodziny zastępcze, ale także nieustannie poszukuje nowych kandydatów gotowych podjąć się tej odpowiedzialnej roli.
Obecnie na terenie powiatu lubartowskiego działa ponad 80 rodzin zastępczych, w których opiekę znajduje około 115 dzieci. Dodatkowo 25 małoletnich przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a zapytań o miejsce w pieczy jest tysiące rocznie.
Na zakończenie Pan Starosta i dyrekcja PCPR wręczyli rodzinom zastępczym pamiątkowe zdjęcia oraz piękne kwiaty. Zebrani goście udali się na drobny poczęstunek i mieli możliwość wymiany swoich spostrzeżeń. Wernisaż stał się nie tylko okazją do podziwiania pięknych fotografii, ale przede wszystkim do refleksji nad tym, jak wielką rolę w społeczeństwie odgrywają rodziny zastępcze i jak ważne jest wspieranie idei rodzicielstwa zastępczego.
Wydarzenie „Portret Rodzicielstwa Zastępczego” pokazało, jak ogromne znaczenie ma empatia, zaangażowanie i otwarte serca ludzi gotowych pomagać dzieciom w trudnej sytuacji. To także apel o większą świadomość i wsparcie dla rodzin zastępczych, które każdego dnia dają dzieciom szansę na lepszą przyszłość.
Fotografie można jeszcze obejrzeć w siedzibie PMDK w Lubartowie do 28 lutego - serdecznie zapraszamy.
Autor PCPR
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.