Wśród wyróżnionych wzorowych gospodarzy znaleźli się: Renata i Ernest Wałach - zgłoszeni przez UG Abramów; Arkadiusz Pożarowszczyk z miejscowości Sułoszyn (zgłoszony przez UG Firlej); Agnieszka i Wojciech Szymczak z miejscowości Przytoczno (zgłoszeni przez UG Jeziorzany); Anna i Rafał Siwek z miejscowości Kierzkówka (zgłoszeni przez UM Kamionka); Małgorzata i Tomasz Witek z miejscowości Talczyn (zgłoszeni przez UM Kock); Dariusz Borzęcki z miejscowości Nowodwór - Piaski (zgłoszony przez UG Lubartów); Ewa i Sławomir Włodarczyk z miejscowości Gołąb (zgłoszeni przez UG Michów); Monika i Robert Gąsior z miejscowości Pałecznica (zgłoszeni przez UG Niedźwiada); Mariusz Misztal z miejscowości Ostrówek Kolonia (zgłoszony przez UG Ostrówek); Svietłana i Karol Bronisz z miejscowości Kolechowice (zgłoszeni przez UM Ostrów Lubelski) oraz Joanna i Łukasz Furtak z miejscowości Wola Sernicka - Kolonia (zgłoszeni przez UG Serniki).
Państwo Renata i Ernest Wałach z miejscowości Dębiny (Gmina Abramów) prowadzą wraz z dziećmi rodzinne gospodarstwo rolne ukierunkowane na produkcję mleka wysokiej jakości oraz hodowlę bydła. Posiadane przez nich stado liczy 160 sztuk, z czego 80 to krowy mleczne. Podstawowe pasze uzyskują z racjonalnie użytkowanych gruntów ornych (głównie z uprawy kukurydzy) oraz użytków zielonych. Łącznie gospodarują na 75 ha ziemi, w tym 35 ha własnych. Są tegorocznymi laureatami Gali „400 Tysięczników” organizowanej przez Spółdzielnię Mleczarską Ryki, za odstawienie 660 tys. litrów mleka w roku ubiegłym. Ponadto są zaangażowani w lokalne życie społeczne gminy.
Arkadiusz Pożarowszczyk z miejscowości Sułoszyn (zgłoszony przez UG Firlej), który od 2021 roku prowadzi 25 hektarowe gospodarstwo ekologiczne i zajmuje się produkcją roślinną. Podstawą produkcji rolnej jego gospodarstwa stanowią zboża i ekologiczne warzywa, głównie por, dynia, papryka oraz kapusta. Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego pan Arkadiusz gościł u Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest radnym Gminy Firlej. W wolnym czasie lubi majsterkować.
Agnieszka i Wojtek Szymczak z miejscowości Przytoczno (zgłoszeni przez UG Jeziorzany) prowadzą gospodarstwo rolne, które 10 lat temu przejęli od rodziców pani Agnieszki oraz sukcesywnie je powiększają i modernizują, obecnie gospodarują na 45 ha. Zajmują się głównie uprawą kukurydzy i zboża. Współpracują z lokalnymi rolnikami skupując od nich słomę. Są absolwentami Akademii Podlaskiej na kierunku Zarządzanie i Marketing. Dla Państwa Szymczak prowadzenie gospodarstwa rolnego to świadomy wybór sposobu na życie, ale przede wszystkim pasja, którą przekazują trójce swoich dzieci.
Anna i Rafał Siwek z miejscowości Kierzkówka (zgłoszeni przez UM Kamionka) wraz z dziećmi Beatą i Pawłem prowadzą gospodarstwo rolne (o powierzchni 13 ha użytkowanych) i specjalizują się w hodowli krów białogrzbietych (jako jedni z 15 na Lubelszczyźnie) oraz produkcji mleka wysokiej jakości. Ich gospodarstwo od 2019 roku bierze udział w „Programie Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt w Polsce” prowadzonym przez Katedrę Hodowli i Ochrony Zasobów Genetycznych Bydła Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pani Anna należy do Polskiego Związku Hodowców Bydła Białogrzbietego, który zrzesza ok. 140 hodowców i sympatyków rasy. Państwo Siwek biorą czynny udział w wystawach rolnych, podczas tegorocznej II Wystawy Krajowej Bydła Białogrzbietego w Ułężu ich krowa zdobyła tytuł wice czempiona w kategorii krowy rasy białogrzbietej w I laktacji, co pozwoliło na jej wystawienie na XXXVI Wystawie Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie.
Małgorzata i Tomasz Witkowie (zgłoszeni przez UM Kock) prowadzą gospodarstwo rolne w Talczynie o powierchni 90 ha, w tym 40 ha gruntów dzierżawionych. Specjalizują się w hodowli trzody chlewnej w ilości 1.000 sztuk tucznika rocznie w cyklu otwartym oraz uprawach polowych z dominacją zbóż i kukurydzy. Gospodarstwo współpracuje z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz korzysta z funduszy unijnych na rozwój produkcji rolnej. Gospodarstwo ciągle się rozwija wdrażając nowe technologie przy produkcji trzody chlewnej oraz upraw.
Dariusz Borzęcki z miejscowości Nowodwór - Piaski (zgłoszony przez UG Lubartów), 80 ha gospodarstwo rolne prowadzi od 2009 r. Jego głównymi kierunkami działalności jest hodowla bydła mlecznego oraz produkcja roślinna dostosowana pod produkcję zwierzęcą. Wyprodukowane mleko dostarcza do Spółdzielni Mleczarskiej Ryki. W celu nieustannego rozwoju gospodarstwa i zachowania wysokiego standardu produkcji współpracuje z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz inwestuję w nowoczesną technologię i sprzęt rolniczy.
Ewa i Sławomir Włodarczykowie (zgłoszeni przez UG Michów) od ponad 30 lat prowadzą 50 hektarowe gospodarstwo rolne w Gołębiu w gminie Michów. Zajmują się uprawą zbóż: pszenicy, jęczmienia, owsa, żyta i kukurydzy, a także hodowlą bydła mlecznego (około 50 szt. w tym krów staropolskiej rasy białogrzbietowej) Systematycznie powiększają i modernizują swoje gospodarstwo. Sławomir jest członkiem zarządu Polskiego Związku Hodowców Bydła Białogrzbietowego. Hodowane krowy i jałowice prezentuje na wystawach zwierząt hodowlanych w Sitnie, Ułężu, Rudawce Rymanowskiej i w Poznaniu. Wystawiane – przez niego - zwierzęta wielokrotnie zdobywały tytuł czempiona i v-ce czempiona w kategorii bydło. Na Gali Mlecznej w Jachrance w 2024r. został nagrodzony Mlecznym Laurem za najwyższą wydajność mleka w rasie białogrzbietej. Z racji swojej hodowli współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, Instytutem Zootechniki w Krakowie. Rolnicy aktywnie działają społecznie, Sławomir jest radnym Rady Gminy Michów, Ewa sołtysem wsi Gołąb. Oboje są założycielami i aktywnymi członkami Koła Gospodyń Wiejskich w Gołębiu, a hobbistycznie zajmują się hodowlą pszczół.
Monika i Robert Gąsior z miejscowości Pałecznica (zgłoszeni przez UG Niedźwiada); posiadają gospodarstwo rolne przejęte od rodziców Roberta w 1996 r. i sukcesywnie je powiększają poprzez zakup i dzierżawę ziemi. Obecnie ich gospodarstwo znajduje się na terenie gmin Niedźwiada i Serniki i zajmuje powierzchnię 55 ha. Specjalizują się wyłącznie w uprawie zbóż. Struktura ich zasiewów jest zróżnicowana w zależności od zaleceń płodozmianu. Głównym celem państwa Gąsior jest powiększanie gospodarstwa rolnego poprzez zakup kolejnych gruntów ornych.
Mariusz Misztal z miejscowości Ostrówek Kolonia (zgłoszony przez UG Ostrówek) jest jednym z najprężniej rozwijających się młodych gospodarzy na terenie gminy. W swych działaniach wspierany jest przez żonę Justynę. Jego gospodarstwo rolne specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej w cyklu zamkniętym oraz bydła opasowego (ok 300 szt.). Całkowita powierzchnia uprawianego gospodarstwa wraz z dzierżawionym gruntem wynosi ok 300 ha. Pan Mariusz dba o ciągły rozwój gospodarstwa oraz przykłada dużą wagę do sprzętu, dlatego jego „zagroda” wyposażona jest we wszystkie niezbędne maszyny: traktory, kombajny, prasy, agregaty, itp. Jest już trzecią kadencję delegatem Krajowej Izby Rolniczej. W 2023 r. został odznaczony przez Ministra Rolnictw w kategorii „Zasłużony dla rolnictwa”, a w 2024 r. brązowym medalem Krajowej Rady Izb Rolniczych w kategorii „Zasłużony dla samorządu Rolniczego”
Svietłana i Karol Bronisz z miejscowości Kolechowice (zgłoszeni przez UM Ostrów Lubelski) prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 130 ha (z gruntami dzierżawionymi), które w pełni jest zmechanizowane i posiada własny park maszynowy. Współpracują z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w zakresie m.in. innowacyjnych agro rozwiązań. W gospodarstwie pracuje na stałe 8 osób a sezonowo ok. 160 osób. Głównym kierunkiem zarobkowym jest produkcja roślinna, w tym uprawy: zbóż (pszenżyta i owsa) na areale 53 ha, cebuli 27 ha, truskawki 20 ha, rabarbaru 10 ha, pozostałe grunty stanowią użytki zielone. Płody rolne sprzedawane są do wyspecjalizowanych zakładów i chłodni. Drugim, równie ważnym, kierunkiem jest produkcja zwierzęca, w gospodarstwie utrzymywane jest rocznie ok. 2000 szt. trzody chlewnej.
Joanna i Łukasz Furtak z miejscowości Wola Sernicka - Kolonia (zgłoszeni przez UG Serniki) prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 15 ha od 2010 r. Zajmują się uprawą zbóż, ziemniaków, truskawek i malin, hodują również bydło opasowe oraz trzodę chlewną. Dzięki funduszom unijnym zmodernizowali park maszynowy, stale współpracują z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.