Grzyby mają niską wartość odżywczą, są niskokaloryczne, mają dużo potasu, błonnika, fosforu i witamin z grupy B. Zawierają również niewielkie ilości wysokiej jakości białka
Liczba różnych gatunków grzybów przekracza 1 milion, jednak tylko niewielka część grzybów rzeczywiście wytwarza owocniki. Pomyśl o grzybach jak o "owocach" produkowanych przez grzybnie, podobnie jak jabłko jest uprawiane na drzewie jabłoni.
Grzybobranie jest popularnym hobby, ale identyfikacja grzybów jest trudna. Grzyby trujące i jadalne mogą rosnąć obok siebie. Wiele grzybów, które mogą wywołać chorobę, wygląda jak te które można spożyć. Dlatego pierwsza zasada grzybiarza brzmi: „ZAWSZE ZBIERAJ TE GRZYBY KTÓRYCH JESTEŚ PEWIEN, ŻE SĄ JADALNE”.
W razie wątpliwości co do zebranych grzybów, możemy skorzystać z pomocy profesjonalnych grzyboznawców – na przykład w najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W Lubartowie „Sanepid” znajdziemy pod adresem ul. Lubelska 103. Pamiętajmy również, aby grzyby zbierać do koszy wiklinowych, a nie np. foliowych torebek. Gdy nie będą miały dostępu do tlenu zaczną wytwarzać szkodliwe substancje. I wtedy z jadalnych staną się niejadalne.
Bardzo częstą obawą podczas grzybobrania jest to, że możemy się zgubić. Przede wszystkim na grzybobranie powinniśmy wybierać już znane nam kompleksy leśne. Na pewno przydatna w tej leśnej aktywności będzie aplikacja na telefony komórkowe mBDL. Nie tylko będzie służyła jako leśna nawigacja, ale może wskazać miejsca, gdzie są potencjalnie najlepsze grzyby.
Borowiki współpracują w symbiozie m. in. z sosnami oraz świerkami. W aplikacji należy zmienić podkład mapy na „drzewostanową”, wtedy kierujemy się do miejsca na mapie, gdzie kolor pomarańczowy jest najintensywniejszy - tam rosną najstarsze sosny. Jeśli szukamy kozaków - na mapie wybieramy kolor niebieski, który oznacza, że w danym kawałku lasu rośnie dużo brzóz.
Najlepiej wybrać się do lasu w towarzystwie zaufanej osoby i pozostawać między sobą w zasięgu wzroku. Warto również poinformować innych domowników, gdzie się udajemy. O tej porze roku ciemność zapada już dosyć wcześnie, dodatkowo drzewostan może to potęgować. Na grzyby najlepiej wybrać się w porannych lub południowych godzinach.
Stosując się do tych zasad grzybobranie będzie bezpieczne i na pewno z chęcią je powtórzycie.
Tekst: Magdalena Barszczyk, Nadleśnictwo Lubartów
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.