reklama

Polski sport narodowy – grzybobranie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Polski sport narodowy – grzybobranie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEJak mówi stare powiedzenie... "Każdy grzyb jest jadalny, ale niektóre są tylko raz". Prawda czy fałsz? Grzyby są rodzajem warzywa? Przekonajmy się!!!

Grzyby mają niską wartość odżywczą, są niskokaloryczne, mają dużo potasu, błonnika, fosforu i witamin z grupy B. Zawierają również niewielkie ilości wysokiej jakości białka

Liczba różnych gatunków grzybów przekracza 1 milion, jednak tylko niewielka część grzybów rzeczywiście wytwarza owocniki. Pomyśl o grzybach jak o "owocach" produkowanych przez grzybnie, podobnie jak jabłko jest uprawiane na drzewie jabłoni.

Grzybobranie jest popularnym hobby, ale identyfikacja grzybów jest trudna. Grzyby trujące i jadalne mogą rosnąć obok siebie. Wiele grzybów, które mogą wywołać chorobę, wygląda jak te które można spożyć. Dlatego pierwsza zasada grzybiarza brzmi: „ZAWSZE ZBIERAJ TE GRZYBY KTÓRYCH JESTEŚ PEWIEN, ŻE SĄ JADALNE”.

W razie wątpliwości co do zebranych grzybów, możemy skorzystać z pomocy profesjonalnych grzyboznawców – na przykład w najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W Lubartowie „Sanepid” znajdziemy pod adresem ul. Lubelska 103. Pamiętajmy również, aby grzyby zbierać do koszy wiklinowych, a nie np. foliowych torebek. Gdy nie będą miały dostępu do tlenu zaczną wytwarzać szkodliwe substancje. I wtedy z jadalnych staną się niejadalne.

 

 

Bardzo częstą obawą podczas grzybobrania jest to, że możemy się zgubić. Przede wszystkim na grzybobranie powinniśmy wybierać już znane nam kompleksy leśne. Na pewno przydatna w tej leśnej aktywności będzie aplikacja na telefony komórkowe mBDL. Nie tylko będzie służyła jako leśna nawigacja, ale może wskazać miejsca, gdzie są potencjalnie najlepsze grzyby.

Borowiki współpracują w symbiozie m. in. z sosnami oraz świerkami. W aplikacji należy zmienić podkład mapy na „drzewostanową”, wtedy kierujemy się do miejsca na mapie, gdzie kolor pomarańczowy jest najintensywniejszy - tam rosną najstarsze sosny. Jeśli szukamy kozaków - na mapie wybieramy kolor niebieski, który oznacza, że w danym kawałku lasu rośnie dużo brzóz.

 

 

Najlepiej wybrać się do lasu w towarzystwie zaufanej osoby i pozostawać między sobą w zasięgu wzroku. Warto również poinformować innych domowników, gdzie się udajemy.  O tej porze roku ciemność zapada już dosyć wcześnie, dodatkowo drzewostan może to potęgować. Na grzyby najlepiej wybrać się w porannych lub południowych godzinach.

Stosując się do tych zasad grzybobranie będzie bezpieczne i na pewno z chęcią je powtórzycie.

 

Tekst: Magdalena Barszczyk, Nadleśnictwo Lubartów

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy