reklama
reklama

Jak skutecznie odwołać się do KIO w świetle nowego prawa zamówień publicznych?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak skutecznie odwołać się do KIO w świetle nowego prawa zamówień publicznych? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Nowe przepisy Prawa zamówień publicznych (pzp) wpłynęły na kwestię reprezentacji przed KIO, wprowadzając spore zmiany w zakresie osób, które mogą pełnić funkcję pełnomocników. Zgodnie z art. 510 nowego Pzp, pełnomocnikiem może być nie tylko adwokat czy radca prawny, ale także osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony, a nawet pracownik przedsiębiorstwa. Jest to istotne z punktu widzenia zarówno zwiększenia dostępności środków ochrony prawnej, jak i elastyczności w wyborze reprezentacji.
reklama

Kiedy i dlaczego warto odwoływać się do KIO?

Decyzja o wniesieniu odwołania do KIO powinna być poprzedzona dogłębną analizą sytuacji, w której znalazł się wykonawca. Niezbędne jest wykazanie, że ma on lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia i że wskutek działania zamawiającego poniósł lub może ponieść szkodę. To, kiedy można złożyć odwołanie, jest jasno określone - od momentu publikacji ogłoszenia o zamówieniu do czasu po jego przyznaniu, co daje szerokie spektrum możliwości wpłynięcia na przebieg postępowania. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w artykule: https://jbp-law.pl/zeby-zlozyc-odwolanie-do-kio-trzeba-udowodnic-szkode/.

Termin na wniesienie odwołania wynosi 5 lub 10 dni – zależnie od charakteru postępowania. Istotne jest, że czas ten liczy się od momentu, w którym wykonawca został poinformowany o czynności zamawiającego budzącej zastrzeżenia.

Proces przygotowania do wniesienia odwołania wymaga skrupulatności. Pierwszym krokiem jest zebranie i analiza dokumentacji związanej z postępowaniem, w tym protokołu oraz wszelkich pism i komunikacji z zamawiającym. Kolejnym etapem jest ocena zasadności odwołania. Warto też rozważyć wsparcie prawne – adwokata lub radcy prawnego, który pomoże ocenić szanse na powodzenie odwołania i przygotuje profesjonalny dokument. Ważne jest, aby działania te podejmować jak najszybciej, biorąc pod uwagę ograniczone terminy.

Nowelizacja Pzp nie wprowadza alternatywnych metod kwestionowania decyzji zamawiającego poza odwołaniem do KIO. Jest to jedyny ustawowo przewidziany środek ochrony prawnej w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.

Koszty postępowania przed KIO

Koszty związane z postępowaniem odwoławczym przed KIO mogą być odczuwalne, a ich struktura jest precyzyjnie określona przez przepisy. Obejmują one wpis od odwołania, koszty dojazdu, wynagrodzenie pełnomocnika, a także inne wydatki związane z postępowaniem. Szczegółowy wykaz opłat został podany w komunikacie KIO na temat numerów kont oraz wysokości opłat, z którym możesz zapoznać się tutaj. Nowe Pzp wprowadza zasadę proporcjonalnego ponoszenia kosztów w zależności od wyniku postępowania. Może to oznaczać obciążenie wykonawcy częścią kosztów nawet w przypadku wygranej.

Przebieg postępowania odwoławczego

Postępowanie odwoławcze rozpoczyna się od momentu złożenia odwołania do KIO, lecz jego przebieg różni się w zależności od etapu postępowania o udzielenie zamówienia, w którym odwołanie zostało wniesione. Jeśli odwołanie wpłynie przed terminem składania ofert, zamawiający ma obowiązek niezwłocznie poinformować o tym fakcie wszystkich potencjalnych wykonawców i może, ale nie musi, przesunąć termin składania ofert. Decyzja ta może mieć daleko idące konsekwencje dla całego postępowania. Jeśli natomiast odwołanie zostanie wniesione po terminie składania ofert, procedura wymaga od zamawiającego podjęcia określonych kroków, w tym przekazania treści odwołania innym uczestnikom postępowania.

Skuteczność odwołania w dużym stopniu zależy od dowodów przedstawionych przez odwołującego się wykonawcę. Do odwołania należy dołączyć wszelkie dostępne dowody potwierdzające zarzuty wobec decyzji zamawiającego, w tym dokumentację związaną z postępowaniem, korespondencję czy inne materiały mające znaczenie dla sprawy. Należy pamiętać, że dowody niewymienione w odwołaniu, ale przedstawione po raz pierwszy na rozprawie, mogą nie zostać dopuszczone przez KIO.

Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej jest narzędziem ochrony praw podmiotów uczestniczących w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych. Znajomość procesu odwoławczego, świadome zarządzanie ryzykiem związanym z kosztami oraz umiejętne przygotowanie odwołania i zgromadzenie odpowiednich dowodów to elementy, które mogą w dużym stopniu wpłynąć na ostateczny wynik postępowania odwoławczego.

Artykuł zawiera linki zewnętrzne prowadzące do strony kancelarii prawnej specjalizującej się w zagadnieniach omawianych w treści. Linki te mają charakter wyłącznie informacyjny. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do odwiedzenia strony kancelarii, aby uzyskać więcej szczegółów lub skonsultować się z prawnikiem.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama