Ekoseniorki z Michowa. Stworzyły naturalne stroiki, rozciągnęły mięśnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Zdrowo i blisko natury - pod takim hasłem organizujemy tegoroczną edycję projektu Ekosenior. Podczas pierwszych warsztatów swoje wyjątkowe ozdoby z naturalnych elementów wykonały członkinie Towarzystwa Przyjaciół Michowa. Po pracy rękodzielniczej seniorki ruszyły do ćwiczeń.

To trzecia edycja projektu Ekosenior dla grup i stowarzyszeń seniorskich z czterech powiatów: puławskiego, opolskiego, lubartowskiego i łęczyńskiego. Podobnie, jak w latach ubiegłych organizatorem projektu jest Wydawnictwo Wspólnota pod Honorowym Patronem Grupy Azoty Puławy Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.

Po pierwsze: kreatywność

Podczas warsztatów seniorzy stworzyli stroiki świąteczne, wykorzystując materiały zebrane przed warsztatami - szyszki, kamyki i patyki. Niektórzy wykorzystali suszone kwiaty i owoce z prywatnych zbiorów. Część seniorów stworzyła bombki z mchu i kory, które były przygotowane jako wzór przez instruktora, natomiast wiele osób wykazało się kreatywnością i stworzyło swoje autorskie kompozycje. 

Podczas wstępnych ustaleń instruktorka zaproponowała seniorom spacer, który jako aktywność fizyczna jest częścią składową projektu. Podczas spacerów seniorzy zebrali materiał na warsztat. 

- Już po raz drugi bierzemy udział w projekcie Ekosenior. Z pierwszej przygody z projektem byłyśmy bardzo zadowolone, więc kiedy usłyszałyśmy o kolejnej edycji, nawet się nie zastanawiałyśmy. Przed warsztatami zgromadziłyśmy materiały do warsztatów: mech, kasztany, szyszki, gałęzie czy korę. Wykorzystałyśmy też materiały z innego projektu Klub Seniora Złoty Wiek. W efekcie powstały przepiękne stroiki w nastroju jesiennym, niektóre nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia. Pani Małgosia przekazała nam wiele inspiracji i cennych uwag. Oczekujemy kolejnych takich projektów, jesteśmy otwarte na takie inicjatywy - mówi Janina Wicha, szefowa Towarzystwa Przyjaciół Michowa. 

Po drugie: aktywność

W trakcie warsztatów seniorzy byli wprowadzani w tematykę zajęć ze zdrowego kręgosłupa. Instruktorka opowiedziała o prawidłowym oddechu - o tym, w jaki sposób poprawnie siedzieć oraz jakie wykonywać ćwiczenia po długotrwałej pracy siedzącej. Warsztaty zakończyły się 40-minutowym treningiem, podczas którego seniorzy rozciągnęli mięśnie ud i pleców. 

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych ćwiczeń okazały się te na równowagę i koordynację, które - jak się okazuje - są przez wielu niedoceniane. Seniorzy to osoby, które muszą mierzyć się z problemami związanymi z zawrotami głowy czy osłabionym czuciem ciała w przestrzeni. Wspomniane wyżej ćwiczenia sprawiają, że ćwiczący odzyskują kontrolę nad swoim ciałem podczas stania na jednej nodze czy skłonów.

- Takie ćwiczenia mają duży wpływ na moje zdrowie, samopoczucie, humor. Rozciągnęłyśmy mięśnie, wystarczyłoby tak poćwiczyć po 20 minut dziennie i czułabym się o wiele lepiej. Ćwiczyłyśmy w grupie, więc była dodatkowa motywacja - podkreśla Krystyna Maruszak z Towarzystwa Przyjaciół Michowa. 

Zapraszamy grupy seniorskie

Stowarzyszenia, uniwersytety trzeciego wieku, sportowe organizacje seniorskie, grupy osiedlowe i inne. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie, czyli poprawne wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który drukujemy w tym wydaniu tygodników: Wspólnota Puławska, Wspólnota Opolska, Wspólnota Lubartowska i Wspólnota Łęczyńska. Dodatkowo  będzie dostępny na portalach: pulawy.24wspolnota.pl, opole.24wspolnota.pl, lubartow.24wspolnota.pl i tubalecznej.pl w zakładce "Promowane" pod logo Ekoseniora.

W każdym kolejnym wydaniu tygodników i w serwisach internetowych będziemy relacjonować dokonania uczestników warsztatów, a wydanie finałowe dodatkowo we wszystkich portalach internetowych Wydawnictwa Wspólnota.

To już trzeci raz

 W pierwszej edycji projektu w 2020 roku seniorzy udowodnili, że są aktywni, energetyczni i mocno ukierunkowani na zdrowe jedzenie. Zachwycali smacznymi potrawami, wypiekami i przetworami przygotowanymi z ekologicznych i zdrowych produktów. 

W  2021 roku z odpadów recyklingowych  robili cudeńka. Mimo że warsztaty prowadzone były w maseczkach pokazali, że nie ma dla nich barier i rzeczy niemożliwych. Zachwycili pomysłowością i kreatywnością. Podczas warsztatów prowadzonych przez instruktora, wykonywali z plastikowych butelek, papieru i szkła różności - od biżuterii po piękne szklane lampiony czy pojemniki na drobiazgi. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy