reklama
reklama

Dożynki, korowody, wyróżnienia i odznaczenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dożynki, korowody, wyróżnienia i odznaczenia - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEW Radawcu Dużym na terenie lotniska odbyły się Dożynki Wojewódzkie 2024. Wydarzenie rozpoczął korowód dożynkowy, w którym zostały przedstawione wieńce dożynkowe z całego województwa. Znalazł się tam również wieniec tradycyjny z gminy Lubartów oraz wieniec nowoczesny z gminy Jeziorzany. Zostały one wykonane przez laureatów konkursu powiatowego, który odbył się w trakcie dożynek w Kocku. W uroczystym święcie plonów uczestniczyli starosta Jan Sławecki, przewodniczący rady Andrzej Kardasz, wójtowie Katarzyna Pietrzak z Jeziorzan i Jarosław Budka z gminy Lubartów wraz z delegacjami.
reklama

Miło nam poinformować, że w trakcie dożynek wojewódzkich przyznano i wręczono trzy wyróżnienia osobom z naszego powiatu. Byli to: Daniel Szczuchniak z gminy Michów, który znalazł się w gronie 18 rolników uhonorowanych odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz rolnicy Zofia i Grzegorz Chruścicy, a także gospodynie z KGW Nowa Wieś „Sielskie Dziewczyny” z gminy Serniki odznaczonych „Medalem z Okazji Jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego”. Z uzasadnienia przyznania nagród można było się dowiedzieć, że:

* Daniel Szczuchniak swoje gospodarstwo prowadzi od 2014 r. w miejscowości Mejznerzyn w gm. Michów. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia jego gospodarstwa wzrosła ponad 3 krotnie, z 46 ha do ponad 150 ha. Specjalizuje się produkcji roślinnej. Uprawia zboże (pszenica, jęczmień, proso, sorgo), ziemniaki oraz rośliny z przeznaczeniem na olej (słonecznik, rzepak oraz kukurydzę). Posiada pełen park maszynowy niezbędny do pracy na roli. Stawia na rozwój gospodarstwa przez wdrażanie nowoczesnych technik uprawy, w tym precyzyjnego mapowania pól uprawnych RTK. Sprzedaje plony zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym. Całokształt jego pracy jest  przykładem, że polski rolnik przy odpowiednim planowaniu, determinacji i wykorzystaniu środków zewnętrznych potrafi konkurować z farmerami z krajów Europy Zachodniej.

* Zofia i Grzegorz Chruściccy prowadzą gospodarstwo rolne o pow. 160 ha we wsi Chudowola, na terenie gminy Michów. Na areał ich gospodarstwa składają się grunty własne i wydzierżawione, zajmują się głównie hodowlą bydła mlecznego (80 sztuk). Rocznie dostarczają do Spółdzielni Mleczarskiej „Michowianka” około 270 000 l mleka. Ponadto uprawiają kukurydzę i zboże, a część ich pól stanowią łąki i pastwiska. Zbiory w większości wykorzystują na potrzeby hodowli. Posiadają własny park maszynowy wyposażony w nowoczesne technologie zabezpieczający potrzeby gospodarstwa. Ci młodzi rolnicy są dobrym przykładem przedsiębiorczości i dobrego przystosowania polskich rolników do warunków rynkowych. Zaczynali od 16 ha przejętych w 2014 roku od rodziców pani Zofii i od tego czasu sukcesywnie rozbudowują agrobiznes, zwiększają powierzchnię upraw oraz liczbę hodowanego bydła.

* KGW Nowa Wieś „Sielskie Dziewczyny” z gminy Serniki liczy 35 osób. Aktywnie działa na rzecz integracji społeczności lokalnej, promując tradycję i kulturę ziemi lubartowskiej oraz zdrowy tryb życia oparty na produktach lokalnych. Biorąc udział w różnych wydarzeniach, akcjach i konkursach, zdobywając przy tym liczne wyróżnienia i nagrody. W tym m.in. w konkursie Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa w Lublinie, w lubartowskiej edycji Bitwy Regionów oraz Ekopikniku, w konkursie Kuriera Lubelskiego Mistrzowie Agro, w zawodach na najsmaczniejszy sernik oraz ogólnowojewódzkiej rywalizacji na najpiękniejszą palmę i pisankę. „Sielskie Dziewczyny” czynnie uczestniczą w kiermaszach charytatywnych na rzecz chorych dzieci oraz cyklicznych akcjach poboru krwi organizowanych na terenie gminy. Wspierały uchodźców ze wschodu w ramach akcji „Pomóżmy Ukrainie” poprzez zbiórkę darów i żywności oraz dyżurach na dworcu w Lublinie, a także poszukiwaniu dla nich lokali mieszkalnych.

Dożynki wojewódzkie tradycyjnie zakończyły ten wyjątkowy czas dziękowania za udane żniwa i były kolejną okazją do zaprezentowania tego, co najpiękniejsze w regionie – lokalnej twórczości, folkloru i naturalnych produktów i płodów rolnych oraz polskiej kuchni. Jeszcze raz na koniec gratulujemy wyróżnionym przedstawicielom naszego powiatu i życzymy dalszej owocnej pracy i działalności społecznej.

Starosta Lubartowski i Przewodniczący Rady Powiatu


Delegacja wieńcowa z gminy Jeziorzany

Korowód dożynkowy - delegacja wieńcowa z gminy Lubartów

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama