Reklama

Trzystuletnie obrazy u św. Anny odnowione i poświęcone

Opublikowano:
Autor:

Trzystuletnie obrazy u św. Anny odnowione i poświęcone - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Obrazy z bazyliki św. Anny wróciły z pracowni konserwatorskiej, która przywróciła im dawny blask. Jeden z nich, przedstawiający Świętą Rodzinę, jest starszy niż bazylika. W niedzielę 1 grudnia odnowione dzieła sztuki poświęcił proboszcz kościoła św. Anny, ks. Andrzej Juźko.

Obraz przedstawiający błogosławionego Władysława z Gielniowa (XV - wiecznego zakonnika - ascety) znajdował się w kościele św. Anny prawie od początku jego istnienia. - Wisiał na specjalnych zaczepach na obrazie św. Barbary w ołtarzu bocznym. Był zdejmowany tylko raz w roku, 25 września w dniu liturgicznego błogosławionego Władysława.  Obraz, znajdujący się w złym stanie, oddano do konserwacji, po odnowieniu i poświęceniu będzie eksponowany w muzeum parafialnym w starej plebanii.

Ciekawą historię ma także obraz przedstawiający Świętą Rodzinę.

- Obraz jest starszy niż nasza bazylika. Znajdował się w kaplicy przedpogrzebowej, która kiedyś mieściła się w dzwonnicy. Był w bardzo złym stanie, pół metra od dołu było zbutwiałe. W czasie konserwacji został zdjęty z ramy i rozwinięty, okazało się że jest o 10 centymetrów wyższy i o 5 centymetrów szerszy - mówił ksiądz. Obraz nie mieści się już w starej ramie, która również została odnowiona, w czasie mszy stała pusta obok obrazu. To dzieło też trafi do muzeum w starej plebanii.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE