Gazetka szkolna od ubiegłego roku tworzona jest na ogólnopolskiej platformie internetowej Junior Media, która oferuje możliwość korzystania z szablonów prawdziwych gazet regionalnych. W naszym przypadku jest to makieta „Kuriera Lubelskiego”. W poprzednim roku aż 5 razy dostaliśmy wyróżnienie i darmowy wydruk na specjalnym gazetowym papierze w profesjonalnej drukarni 250 egzemplarzy gazetek. W tym roku zasady odrobinę się zmieniły. Organizatorzy postawili na nowoczesność i postanowili nauczyć młodych dziennikarzy czegoś zupełnie nowego. W serii czterech interaktywnych lekcji #juniorlab specjaliści z Polska Press Grupy przybliżali nam tajniki pracy nowoczesnego dziennikarza. Przed szkolnymi redakcjami stawały więc tzw. wyzwania, z którymi musiały się zmierzyć zarówno zespołowo, jak i indywidualnie. Pierwszym wyzwaniem było stworzenie pięknej jesiennej gazetki, pełnej zdjęć wykonanych zgodnie z poradami specjalistów-fotografików. Naszą gazetkę jesienną można obejrzeć pod tym adresem: http://www.juniormedia.pl/junior-gazety/gimnazjalista-34.
Kolejne wyzwanie polegało na wykonaniu reportażu interaktywnego w bezpłatnym programie Atavist, którego działanie na stronie Junior Media zaprezentował redaktor „Dziennika Zachodniego”. Naszą pracę można oglądać pod adresem: https://redaktorka.atavist.com/szkoa-przetrwaniaxfr90.
W wyzwaniu nr 3 redakcje gazetek szkolnych stanęły przed zadaniem filmowym. Zespoły junior-dziennikarzy kręciły 3-minutowy film przedstawiający szkolne wydarzenie, w którym pokazywali, co się dzieje w szkolnych murach. Nasz temat dotyczył organizowanych przez naszych uczniów tzw. stref witamin.
I ostatnie wyzwanie związane z dziennikarstwem danych, czyli światem liczb. Zadaniem było stworzenie ciekawej infografiki. Temat niełatwy i niezbyt interesujący okazał się bardzo szczęśliwy dla naszej redakcji, a dotyczył przyszłości trzecioklasistów. Nasze dziennikarki przedstawiły go w formie interaktywnego wykresu w programie infogr.am. Oto rezultat naszej pracy: https://infogr.am/283ef529-8e50-4182-a368-35fb20addd31. A efektem wymiernym była nagroda w postaci tabletu NTT TN116EG *11.6" za zajęcie II miejsca.
Oprócz tych tzw. wyzwań juniorlab pisaliśmy recenzje do działu Junior Krytyk, za które też zbieraliśmy punkty na konto redakcji. W ciągu całego roku za wszystkie nasze działania zebraliśmy 62 punkty i w rankingu redakcji zajęliśmy I miejsce w województwie lubelskim i XIV miejsce w kraju na 108 redakcji biorących udział w #juniorlab. Młode dziennikarki cały mijający rok szkolny bardzo efektywnie pracowały tworząc aż osiem numerów „Gimnazjalisty” – gazetki przedstawiającej życie szkoły okiem uczniów. Redakcję tworzyły: Karolina Borówka kl. IIIb – redaktor naczelny i skład komputerowy, Anna Aftyka, Aleksandra Lato, Nikola Biskup i Klaudia Mitura z kl. Ib oraz Wiktoria Waśkowicz i Karina Zapora z kl. IIIb.
Całej redakcji „Gimnazjalisty” należą się słowa uznania i życzenia dalszych sukcesów.
Opiekun Ewa Abramek