reklama

Poproś swojego lekarza o e-receptę

Opublikowano:
Autor:

Poproś swojego lekarza o e-receptę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaIle razy nie mogłeś wykupić leków, bo farmaceuta nie był w stanie odczytać nazwy przepisanego leku? A ile godzin zmarnowałeś czekając w kolejce do lekarza, tylko po to, by dał Ci receptę na kontynuowanie leczenia? Teraz jest inaczej. Już dziś możesz poprosić lekarza o elektroniczną receptę, która ułatwi Ci życie.  

W całej Polsce lekarze szkolą się do wystawiania e-recepty. Część z niej już korzysta, inni - z przyzwyczajenia - wolą tradycyjne recepty papierowe, które jednak nie są tak wygodne i bezpieczne jak elektroniczne.

 

E-recepta oszczędza czas lekarza i pacjenta oraz eliminuje błędy i sytuacje, w których np. farmaceuta nie może odczytać poprawnie nazwy leku. Ułatwia życie także pacjentom - mogą oni wykupić leki w różnych aptekach i w różnym czasie, nie tracąc przy tym refundacji. E-receptę doceniają szczególnie osoby przewlekle chore, dla których jest ona dużym ułatwieniem. Pozwala kontynuować leczenie bez kolejnej wizyty w gabinecie. Jeżeli pacjent zaloguje się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl, może także sprawdzić, jak stosować przepisane leki.

 E-recepta ułatwi Ci życie

 E-recepta to elektroniczny odpowiednik papierowej recepty. Od 2020 roku będzie obowiązkowa dla wszystkich, tak samo jak obecnie elektroniczne zwolnienie lekarskie. Podstawowa różnica między starą a nową jest taka, że zamiast tradycyjnej recepty, dostaniemy jedynie wydruk informacyjny albo receptę otrzymamy sms-em lub e-mailem.

– E-recepta, szczególnie teraz w okresie wakacyjnym, jest wygodnym i nowoczesnym rozwiązaniem. Mogę jechać na urlop bez obaw, że zapomnę zabrać ze sobą papierową receptę i jeżeli zajdzie taka potrzeba, nie będę mogła wykupić leków. E-receptę mam zawsze przy sobie – mówi 
Jagoda Konarska, mieszkanka Lubartowa
– Wprowadzenie e-recept jest pozytywnym zaskoczeniem dla wszystkich – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Szczególnie cieszy to, że to małe ośrodki,
w małych miastach i na wsiach okazały się liderami projektu, np. Medvita z Ryk, gdzie wystawiono już 13 tysięcy recept, Praktyka Lekarza POZ w Dołhobyczowie, Nasze Zdrowie we Frampolu czy NZOZ Promed w Wysokiem, który wystawił pierwszą na naszym terenie e-receptę.

Pani Maria przyjechała do lekarza w Lubartowie ze swoim tatą. – Niestety, tata wymaga opieki i kilka razy w miesiącu musimy stawić się u lekarza. E-recepta przynajmniej w jakiejś części ułatwia nam życie. Mieszkam w Lublinie, tylko na weekendy przyjeżdżam do Lubartowa, a dzięki e-recepcie wiem na bieżąco, jakie tata przyjmuje leki. W końcu rozwiązał się problem z częściowym wykupywaniem lekarstw z recept. Ułatwiło nam to opiekę nad tatą i zaoszczędziło sporo czasu –  podkreśla Pani Maria.

Jak to wygląda w praktyce?

Lekarz wypisuje leki. Następnie daje nam wydruk informacyjny albo e-mailem lub/i SMS-em otrzymujemy 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podajemy w aptece. Na tej podstawie farmaceuta wydaje nam leki.

 Jeżeli na e-recepcie zapisanych jest kilka leków, a w aptece dostępny jest tylko jeden z nich, możemy go kupić od razu, a pozostałe gdzie indziej. Sprawdziliśmy. Nie trzeba już szukać apteki, w której wszystkie lekarstwa będą dostępne w tym samym czasie.

 System działa od początku roku w każdej aptece w naszym regionie i coraz więcej lekarzy zaczyna z niego już korzystać.  –  Dla mnie to przyszłość – mówi Pani Patrycja, pracownik lubartowskiej apteki. –  Wprowadzenie e-recepty to nadzieja na wyeliminowanie m. in. błędów formalnych tak, aby ani pacjent ani farmaceuta nie musieli się martwić o realizację recepty z powodu niewyraźnego pisma lekarza czy też błędnych danych lub braku pieczątki. 

Twoje zdrowie w jednym miejscu

 Ministerstwo Zdrowia cyfryzuje system stopniowo w całej Polsce. Każdy pacjent, oprócz możliwości otrzymania e-recepty, e-skierowania czy e-zwolnienia, może również korzystać z Internetowego Konta Pacjenta - bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, którą można porównać do „cyfrowej karty pacjenta”. Szybko i bezpiecznie znajdziemy w niej informacje o leczeniu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która nas do tego upoważniła.

 


Na IKP sprawdzimy otrzymane e-recepty, e-skierowania i związane z nimi terminy zaplanowanych konsultacji, zabiegów lub pobytów w szpitalu i uzdrowisku, a także historię wizyt od 2008 r., za które zapłacił NFZ. Konto możemy udostępnić także lekarzowi oraz farmaceucie, by mogli się zapoznać z przebiegiem naszego leczenia oraz przyjmowanymi lekami. Pozwoli to uniknąć przepisywania preparatów medycznych wchodzących w niepożądane reakcje.

 

 

 

Jako młody człowiek, chętnie korzystam z nowinek technologicznych. Nowe technologie dają nam wiele możliwości i zaczynają wkraczać do każdej dziedziny naszego życia. Zatem dlaczego nie miałyby ułatwiać nam życia w dziedzinie ochrony zdrowia? Cyfryzacja to jedno z zadań, które wyznaczyło sobie Ministerstwo Zdrowia. Jako doradca ministra i pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. zdrowia widzę, że wdrażane przez resort e-usługi, takie jak e-recepta, elektroniczne zwolnienie lekarskie i e-skierowanie oraz Internetowe Konto Pacjenta to udogodnienia, które Polacy bardzo chętnie przyjmują. Czyż nie jest to wygodniejsze, gdy podczas choroby i wizyty u lekarza nie musimy do pracodawcy dostarczać druku L4? Sam również korzystam z tych rozwiązań i bardzo je cenię.

 Piotr Kaliszewski, doradca ministra zdrowia

 

 

Wejdź na swoje konto pacjenta

 

Do Internetowego Konta Pacjenta mamy wygodny wgląd z każdego miejsca na świecie - wystarczy komputer lub telefon komórkowy z dostępem do internetu. Konto dostępne jest na stronie pacjent.gov.pl, po zalogowaniu się za pomocą profilu zaufanego. Aby otrzymywać e-recepty i e-skierowania SMS-em i/lub e-mailem, konieczne jest ustawienie powiadomień w zakładce „moje konto”.

 Nie masz profilu zaufanego?

Już teraz załóż go bezpłatnie.

 Przez internet

 1  Zaloguj się na swoje konto bankowe

 2 Odszukaj opcję założenia profilu zaufanego

 3 Bank potwierdzi Twoją tożsamość i gotowe!

 

W urzędzie

1 Zarejestruj się na stronie pz.gov.pl

2 Do 14 dni potwierdź rejestrację w jednym z punktów oznaczonym znakiem PZ (np. w urzędzie skarbowym lub oddziale NFZ)

Listę dostępnych banków oraz punktów potwierdzających znajdziesz na pz.gov.pl.

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE