Reklama

Pomnik AK na Placu Piłsudskiego?

Opublikowano:
Autor:

Pomnik AK na Placu Piłsudskiego? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Pomnik upamiętniający Armię Krajową ma być zlokalizowany na Placu Marszałka Piłsudskiego - taką zmianę w treści uchwały z października 2014 r. mają zatwierdzić radni na sesji 27 lutego. Według pierwotnej uchwały miał on znajdować się w pobliżu budynku dawnej "Gracji".

Starania o upamiętnienie Armii Krajowej w Lubartowie trwają od 2012 r. Projekt pomnika przedstawił w 2014 r. inż. Jerzy Kiełczewski, który jako dziecko był świadkiem wyzwolenia Lubartowa przez AK. Pomnik miał być jego darem dla miasta. Rada Miasta miała podjąć uchwałę o budowie pomnika, ale część radnych zbojkotowała sesję - według nich naruszano obowiązujące przepisy. Spór w radzie doprowadził do odwołania ówczesnego przewodniczącego Antoniego Czopa. Ostatecznie Rada Miasta podjęła uchwałę o zamiarze upamiętnienia Armii Krajowej w Lubartowie. Pomnik AK miał być zlokalizowany przy budynku dawnej "Gracji" przy ul Jana Pawła II.

Środowiska kombatanckie ciągle starają się o upamiętnienie AK w Lubartowie. W tej sprawie w styczniu 2019 r. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej złożył pismo wraz z dokumentacją pomnika do Urzędu Miasta. W lutym 2020 r. o upamiętnienie AK wystąpił Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Odbyło się spotkanie z udziałem m.in. przedstawicieli obu wymienionych organizacji, Rady Miasta, Urzędu Miasta. Członkowie stowarzyszeń kombatanckich wnioskują o zmianę lokalizacji pomnika na Plac Marszałka Piłsudskiego w centrum miasta. W ten sposób Armia Krajowa byłaby upamiętniona w sposób bardziej godny. Sprawą zajmą się radni na najbliższej sesji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE