reklama

"Pamięć o Wołyniu". Konferencja historyczna w starostwie

Opublikowano:
Autor:

"Pamięć o Wołyniu". Konferencja historyczna w starostwie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura- W relacjach ocalałych mieszkańców Wołynia spotykamy się ze stwierdzeniami, że jeśli mają zginąć, to od kuli, żeby to była szybka śmierć - mówił dr Leon Popek z lubelskiego IPN na konferencji "Pamięć o Wołyniu". Odbyła się 21 lutego w starostwie powiatowym w Lubartowie.

Częścią konferencji była wystawa "Niedokończone msze wołyńskie". Poświęcona jest duchownym zamordowanym na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów, Sowietów i Niemców. Najokrutniejsze sposoby mordów stosowali ukraińscy nacjonaliści. wystawa zawiera informacje m.in. ks. Karola Barana, którego żywcem przepiłowano między dwoma deskami, ks. Konstanty Turzański został żywcem spalony w kościele, ks. Jan Kotwicki zastrzelony w czasie ataku UPA na kościół podczas mszy. Dr Leon Popek z lubelskiego IPN przypomniał historię ludobójstwa na Wołyniu.

- Zamordowano co najmniej 60 tys. Polaków. Apogeum zbrodni był 11 lipca 1943 r. W ciągu jednego dnia UPA zaatakowała 99 polskich wsi, tego jednego dnia zginęło 8 - 10 tys. Polaków - mówił. Dr Jacek Bury przybliżył postać por. Władysława Czermińskiego "Jastrzębia", dowódcę jednego z batalionów 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Walczył on na Wołyniu, szlak bojowy w czasie wojny zakończył w Skrobowie.

- Rozbrojenie przez Sowietów było tragicznym przeżyciem. "Jastrząb", który był twardym człowiekiem, oddając broń był bliski płaczu, głos grzązł mu w gardle - mówił prelegent. O walkach 27 WDPAK od jej sformowania na Wołyniu do rozbrojenia w Skrobowie mówił Mariusz Stefański z lubelskiego środowiska 27 Dywizji. Organizatorkami konferencji są nauczycielki historii Antonina Telicka - Bonecka i Dorota Bułgajewska - Muzyka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE