Reklama

Nagroda dla gospodyń z Woli Skromowskiej

Opublikowano:
Autor:

Nagroda dla gospodyń z Woli Skromowskiej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Woli Skromowskiej zostało laureatem I nagrody dla najlepszego projektu zrealizowanego w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Członkinie Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Woli Skromowskiej w piątek 27 listopada wzięły udział w konferencji podsumowującej realizację projektów w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Grantu Blokowego Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy w latach 2011-2014. Odbyła się ona w salach konferencyjnych Stadionu Narodowego pod hasłem „OBYWATELE – OBYWATELOM, jak zmienialiśmy Polskę przez ostatnie 5 lat”. Jednym z punktów w jej programie było wręczenie nagród za najciekawsze i najbardziej skrupulatnie zrealizowane projekty. A tych było ponad 350. Jakże wielkim zaskoczeniem dla wszystkich zgromadzonych na Konferencji  przedstawicieli Gminy Firlej, było ogłoszenie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Woli Skromowskiej laureatem I nagrody dla najlepszego projektu zrealizowanego w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Nikt z obecnych 28 osób (Wójtowie Gminy Firlej, członkinie SGW, przedstawiciele młodzieży) nie mógł w tak miłą informację uwierzyć. Pani Urszula Osik odebrała z rąk Prezesa Ecorys Polska pana dr Mateusza Halickiego nagrodę. Była też chwila na podziękowania i krótką informacje o projekcie o przewrotnej nazwie - W publicznej debacie przy jednym gnacie. Wójt Gminy Firlej pan Sławomir Cieszko również zabrał głos. Ponieważ nagrody były wręczane na początku konferencji, jej uczestnikom długo jeszcze towarzyszyły bardzo silne emocje. Tym bardziej, że gratulacjom podczas lunchu i przerw pomiędzy panelami dyskusyjnymi nie było końca.

 Projekt był realizowany w partnerstwie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Woli Skromowskiej w latach 2013/2014. Wydarzenia z życia publicznego zawsze budziły wiele negatywnych emocji. Kobiety ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Woli Skromowskiej znalazły „smaczny” sposób na „odczarowanie” polityki. Prowadzenie debat na trudne, publiczne tematy zaplanowały przy kuchennym blacie w trakcie przygotowywania posiłków. Kolejne spotkania poświęcone były różnym tematom z życia publicznego, którym podporządkowane były kwestie kulinarne. Odbyły się warsztaty pod hasłami: „Soki i ciasta na osłodę – wyciśniemy gorzkie sprawy”, „Ale jaja – czyli potrawy z jaj i przekąski”, „ Ostre cięcia i zdrowo pomieszamy – rozmowy o budżecie gminy” oraz „Jak się nie zjeść w kaszy? Władza i kasza matka nasza”. W trakcie kulinarnych działań, a następnie degustacji potraw prowadzone były rozmowy z przedstawicielami władzy gminy, lokalnym liderami oraz innymi zaproszonymi gośćmi. Jak się okazało, dzięki przyjaznej atmosferze o wiele łatwiej znaleźć jest rozwiązania trudnych z pozoru spraw.

W projekcie uczestniczyły nie tylko kobiety. Najmłodsi bowiem też mieli swój znaczący udział. Adresowane do nich warsztaty: „Aktywizacja młodzieży w życiu publicznym” miały przede wszystkim na celu przygotowanie oprawy debat – zaproszenia, dekoracje, nakrycie stołu, stroiki okolicznościowe i dekoracje świąteczne. Jednakże to co najcenniejsze, czyli wielokrotne obserwacje mam, babć, angażujących się w działania na rzecz stowarzyszenia, znacznie podniosły ich wiedzę i otworzyły na potrzebę udziału w życiu publicznym.

Do działań w ramach projektu włączona została również młodzież. Wzięli oni udział w warsztatach dziennikarskich. Po uzyskaniu podstaw teoretycznych przystąpili do: fotografowania, filmowania, zbierania przepisów kulinarnych oraz przeprowadzania wywiadów z uczestnikami debat przy kuchennym blacie. Aby „młodzi dziennikarze” mogli spróbować swoich sił w studio nagrań, została zorganizowana wizyta studyjna do Radia Lublin. Pod okiem profesjonalistów, młodzież miała okazję skorzystać ze sprzętu, nagrać audycję i zobaczyć na żywo pracę dziennikarzy.

Doskonałym uwieńczeniem tych działań jest publikacja, która powstała w ramach projektu: „Obywatelskie Przepisy Kulinarne, czyli Smaki Gminy Firlej”. Jest ona zbiorem wspomnień kulinarnych mieszkańców, a została wydana w formie książkowej i multimedialnej.  

Już po zakończeniu projektu  w ramach dobrej współpracy Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Woli Skromowskiej w marcu 2015 roku zostało zaproszone do nagrania spotu promocyjnego Grantu Blokowego Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy.

Młodzież, obserwując aktywność rodziców, postanowiła też pokazać swoje umiejętności. W konkursie na młodzieżową inicjatywę ogłoszonym w listopadzie 2015r. przez Szwajcarski Grant Blokowy wzięli udział: Krzyś Kasperek, Oliwia Korgol, Maciej i Adaś Pożarowszczyk. Przygotowali ciekawy filmik promocyjny o działaniach stowarzyszenia. Co prawda nie został wyróżniony, ale dla lokalnej społeczności ma niezmierną wartość.

Dzień 27 listopada zapewne zapadnie w pamięci wszystkich członkiń.  Dodatkowym, atrakcyjnym akcentem tego wyjazdu był udział w pokazie fenomenalnych kompozycji świetlnych zmieniających się w rytm muzyki w Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie. Wszyscy byli zauroczeni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE