Reklama

Msza święta na żywo w internecie zamiast chodzenia do kościoła

Opublikowano:
Autor:

Msza święta na żywo w internecie zamiast chodzenia do kościoła - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Na kanale YouTube transmitowane są wszystkie nabożeństwa odprawiane w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Lisowie. To pierwsza parafia w naszym powiecie, która zdecydowała się na internetową transmisję. Transmisje mszy świętych w internecie uruchomiła też parafia św. Anny.

 Kamera skierowany na ołtarz

 - Kamera jest skierowana przez całą dobę na ołtarz kościoła, głos będzie automatycznie uruchamiany podczas mszy świętej, czy innych nabożeństw - poinformował nas w sobotę ksiądz proboszcz Stanisław Rząsa. - Cokolwiek dzieje się w kościele parafianie mają obraz z kamery skierowanej na ołtarz kościoła i mogą wysłuchać nabożeństw.

Aby zapewnić jak najlepszą jakości obrazu i dźwięku trwają jeszcze prace nad poprawą  transmisji.

- Jesteśmy na etapie pracy nad obsługą techniczną, technicy usprawniają system, żeby działał bez zarzutu -  mówił w sobotę proboszcz parafii. - Musimy go przetestować i wyeliminować wszelkie błędy, tak by nie było zakłóceń w odtwarzaniu niedzielnej mszy świętej.

Dzięki internetowej transmisji z kościoła w Lubartowie nasi parafianie mogą modlić się wspólnie z duchownymi nie opuszczając swoich domów. Pierwsze nabożeństwo zostało wyemitowane na kanale parafii w Lisowie w serwisie YouTube w piątek, 20 marca, o godzinie 20:30.

-  W całej Polsce w tym czasie księża modlą się na różańcu w kościołach w intencji ustania pandemii koronawirusa. Parafianie powinni w tym czasie odmawiać różaniec w domach - zachęca proboszcz. 

Proboszcz: Wierni modlą się z zachowaniem koniecznej dyscypliny

 W ciągu tygodnia we mszy świętej uczestniczą tylko ci parafianie i ich rodziny, którzy ją zamówili, zgodnie z apelem Konferencji Episkopatu Polski i służb sanitarnych.

- W ostatnią niedzielę, 15 marca, na mszy świętej było najwyżej 37 osób, ale muszę przyznać, że ludzie zachowują dyscyplinę, nie gromadzą się jeden obok drugiego, tylko zachowują pewną odległość. Komunię świętą też zachęcamy, żeby przyjmowali na rękę i duża część parafian naszych komunikatów słucha. Mam nadzieję, że w tę niedzielę będzie podobnie. Dla nas kapłanów najgorsze by było gdybyśmy musieli prosić wiernych, żeby już nie wchodzili do kościoła. Wiadomo, że zarówno dla nas, jak i dla kogoś, kto przyjdzie na mszę świętą byłoby to przykre, ale miejmy nadzieję, że takich sytuacji nie będzie - mówi ks. Rząsa.

- Ludzie najbardziej boją się, że osoby, które wracają do Polski z krajów dotkniętych chorobą, nie zawsze potrafią zastosować się do zasady kwarantanny. Osobiście nie znam takich ludzi, ale takie głosy płyną od parafian, z którymi rozmawiam. Media powinny na ten temat głośno mówić, przeciwdziałając w ten sposób rozprzestrzenianiu się choroby - apeluje kapłan.

Dyspensa od czynnego udziału we mszy świętej

  Zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych i Konferencji Episkopatu Polski na mszy świętej nie może przebywać więcej niż 50 osób. (ostatnie obostrzenia wprowadzone przez rząd mówią o 5 osobach) W dni powszednie udział we mszach świętych jest ograniczony do osób zamawiających intencję mszalną, a w wypadku pogrzebu, do najbliższej rodziny.

Arcybiskup Metropolita Lubelski zachęca do uczestniczenia we mszy świętej w domu za pośrednictwem radia, telewizji i internetu.

"(...) zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz duchowo łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy Świętej w radiu, telewizji lub internecie" - pisze Stanisław Budzik w swoim "Dekrecie o udzieleniu wiernym dyspensy" do 29 marca.
 Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomniało przez kilkoma dniami biskupom diecezjalnym "o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej".
 
Internetowe transmisje uruchomiła też parafia św. Anny. Niedzielne msze św. odbywają się o godz: 7.30; 9.00; 10.30; 12.00; 15.00; 18.00, a w dni powszednie o 7.00; 7.30 i 18.00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE