Lubartów posiada 15 budynków stanowiących gminny zasób mieszkaniowy. Znajduje się w nich 56 lokali komunalnych oraz 35 lokali socjalnych - mówił Waldemar Kijek na sesji Rady Miasta 21 grudnia. W blokach należących do wspólnot mieszkaniowych są też pojedyncze lokale będące własnością miasta (127).
Radni uchwalali wtedy program gospodarowania zasobem mieszkaniowym należącym do miasta. Waldemar Kijek przedstawił stan techniczny miejskich budynków.
- 11 budynków jest w stanie dobrym, 2 w stanie średnim i 2 w stanie złym - mówił.
W stanie złym są budynki przy ul. Orlicz Dreszera 10 i ul. Ks. Szulca 5. Miasto wykonało ekspertyzy, okazało się, że remont budynku przy ul. Orlicz Dreszera jest nieopłacalny, byłby droższy niż wybudowanie nowego. Sytuacja z budynkiem przy ul. Ks. Szulca jest bardziej skomplikowana. Miasto jest współwłaścicielem budynku.
- Co roku składanych jest 5 - 8 podań od osób, których dochody uprawniają do ubiegania się o mieszkania socjalne lub komunalne - mówił Waldemar Kijek. Obecnie 18 rodzin czeka na lokale socjalne, 8 na komunalne.
Na program gospodarowania zasobem mieszkalnym na najbliższe 5 lat zaplanowano 6,3 mln zł. Na zakup lokali z tej kwoty ma być przeznaczonych 1,25 mln zł. Pozostała kwota będzie przeznaczona na remonty, zarządzanie itp. Na okres 2018 - 2022 planowane jest sprzedawanie 10 lokali rocznie.
- Użytkownicy lokali należących do miasta mogą wystąpić o ich wykup. Mogą to zrobić użytkownicy mieszkań komunalnych i tych, które znajdują się w blokach wspólnotowych, ale należą do miasta. Tylko mieszkań socjalnych nie można sprzedawać - mówi Waldemar Kijek.
Miasto chce też nabywać nowe lokale. Plan - zdaniem części radnych - był zbyt skromny, np. w 2018 r. planowano nabycie dwóch mieszkań.
- Co to jest dwa mieszkania? - mówił Jerzy Tracz.
- Uchwaliliśmy ponad 4 lata temu plan gospodarowania zasobem mieszkaniowym. W czasie tej czterolatki powinno być oddanych 20 mieszkań, oddano 10 - mówił Jacek Tomasiak. Przypominał, że 2 lata temu komisja planowania odwiedziła wszystkie nieruchomości w Lubartowie, które mogły być kupione na mieszkania socjalne. Wskazała dwie, z których żadna nie została przez miasto kupiona.
- W trakcie każdego roku kilka mieszkań się uwalnia. W tym roku też już przygotowujemy dostępność trzech mieszkań - mówił burmistrz Janusz Bodziacki. Według niego większe zainteresowanie budzi program Mieszkanie +, złożono ponad 180 wniosków.
Komisja planowania zaproponowała, żeby w 2018 r. wpisać zakup 6 nowych lokali, w 2019 r. - 12, w 2020 r., 2021 i 2022 r. po - 18. Za poprawką zagłosowało 9 osób, 12 radnych wstrzymało się od głosu. Poprawka została przyjęta. Cała uchwała została przyjęta większością 18 głosów przeciw, przy 3 wstrzymujących się.