reklama

Kolejne ogniska ptasiej grypy - w gminie Uścimów już piąte

Opublikowano:
Autor:

Kolejne ogniska ptasiej grypy - w gminie Uścimów już piąte - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaMartwe indyki z fermy w gminie Uścimów trafiły do hodowli lisów w powiecie krasnostawskim. W Starym Uścimowie ujawnione zostało kolejne ognisko ptasiej grypy - już piąte.

W ostatnich dniach 2019 r. w gminie Uścimów pojawił się wirus ptasiej grypy - wyjątkowo zjadliwa odmiana, w ciągu kilku godzin padły tysiące ptaków. W gminie jest wielu hodowców drobiu. Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał rozporządzenia w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie woj. lubelskiego. Określił w nich obszar zapowietrzony ( Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy, Orzechów Kolonia) i zagrożony - w gminie Uścimów miejscowości: Krasne, Nowa Jedlanka, Ochoża, Rudka Starościańska, Stara Jedlanka; w gminie Ostrów Lubelski miejscowości: Ostrów Lubelski, Bójki, Jamy, Kolechowice, Kolechowice Folwark, Kolechowice Kolonia, Rozkopaczew, Rudka Kijańska. Dzisiaj wojewoda wydał kolejne rozporządzenia - wykryto kolejne ogniska wirusa: dwa w powiecie krasnostawskim i jedno w gminie Uścimów.

- W przypadku powiatu krasnostawskiego jest to sytuacja mniej groźna niż na terenie powiatu lubartowskiego, bo mamy tu kilka drobnych gospodarstw, które liczą kilkadziesiąt sztuk drobiu. Wszystkie działania koordynuje Powiatowy Inspektor Weterynaryjny z Krasnegostawu. Sytuacja jest opanowana. Po wydaniu rozporządzenia zostaną oznakowane, zarówno strefa zapowietrzona jak i zagrożona. Naszym głównym zadaniem jest to, żeby wirus nie wydostał się ze strefy zapowietrzonej, czyli tej określonej w poprzednim rozporządzeniu. Dotyczy to sześciu miejscowości na terenie gminy Uścimów. Wczoraj zostały tam oczyszczone kolejne cztery kurniki. Akcja jest prowadzona w sposób ciągły – mówił wojewoda podczas konferencji prasowej.  W jednym przypadku z powiatu krasnostawskiego chodzi o hodowlę lisów, gdzie trafiły padłe indyki z gminy Uścimów. W drugim przypadku - prawdopodobnie jest to zarażenie pierwotne, zarażona hodowla drobiu znajduje się w pobliżu zbiornika wodnego.

Kolejne ognisko wirusa ptasiej grypy w powiecie lubartowskim wykryto w Starym Uścimowie, w pobliżu ferm zarażonych już wcześniej. 

- Wszyscy poszkodowani hodowcy mogą liczyć na rekompensaty od państwa za poniesione straty - głosi komunikat na stronie Urzędu Wojewódzkiego.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE