- Mamy nadzieję, że wizerunek jednej z najpiękniejszych kobiet Europy XVIII w. będzie nas godnie reprezentować. W folderze znajdują się ponadto: informacje o muzealnych ekspozycjach oraz zapowiedzi wystaw czasowych i najważniejszych wydarzeń. Jest wśród nich m.in. informacja o zaplanowanym w lipcu otwarciu „Pokoju Księdza Stefana Wyszyńskiego”. Ekspozycja poświęcona późniejszemu Prymasowi Tysiąclecia będzie upamiętniać jego obecność i działalność w Kozłówce w latach 1940–1941.W tym tygodniu rozpoczynamy dystrybucję naszego folderu, a nowy sezon muzealny rozpoczynamy już 18 marca - mówi rzecznik muzeum
Gustave Doré na otwarcie
18 marca zainauguruje działalność „Galeria z ogrodu”. Pierwsza wystawa „Światło i cień” będzie poświęcona Biblii z ilustracjami Paula Gustava Doré.
Artysta jest uważany za prekursora komiksu, najpłodniejszego i najważniejszego grafika w XIX w. Nazwisko Doré stało się marką, a książki z jego ilustracjami osiągały status bestsellerów.
Wśród ponad 200 dzieł z kanonu literatury światowej z litografiami autorstwa Gustava Doré, jest także Biblia. Projekty do niej powstawały w latach 1864–1866. Łącznie to 230 grafik, nad których wykonaniem pracowało czterdziestu rytowników. Książka w formacie folio, która ukazała się w roku 1866, jest do dziś uważana za dzieło życia artysty. Siłą tych prac są ekspresyjność, drobiazgowość i niezwykle finezyjna kreska. W zbiorach biblioteki Muzeum Zamoyskich w Kozłówce jest egzemplarz tej Biblii. Na wystawie, przygotowanej z okazji 150. rocznicy jej wydania, znajdą się wybrane litografie ze Starego i Nowego Testamentu, a komentarzem do nich będą wybrane fragmenty Pisma Świętego.
Wystawa w kozłowieckiej „Galerii” będzie czynna w marcu i kwietniu