Zespół tworzy grupa kilku kobiet mieszkających w tej wsi, a instytucją patronującą zespołowi jest kocki Dom Kultury. Zespół pielęgnuje lokalną tradycję, utrwala dawne pieśni – nie tylko ludowe, ale także patriotyczne, religijne i okolicznościowe. Za swój kunszt wykonawczy zespół zdobył dziesiątki nagród – m.in. sięgał po najwyższe trofea na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Tworzy też scenariusze i wystawia na scenie widowiska obrzędowe i historyczne – były to sztuki „Pismo", „Sieroca dola", „Wielkanoc", „Noc świętojańska", oparta na faktach związanych z hitlerowskim mordem w Talczynie w 1942 r. „Ta pamięć trwa w nas". Spektakl pt. „Ni tu dom, ni tu chałupa" został zaprezentowany na 28. Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie i zdobył tam jedną z nagród. W ostatnich latach grupa wystawiła dwa widowiska kabaretowe: „Cztery pory roku" i „Kumy". Obecnie zespół reprezentuje gminę m.in. na następujących imprezach: Koncercie Kolęd i Pastorałek w Przytocznie, Powiatowym Koncercie Pieśni Wielkopostnych w Krępie, Spotkaniach z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną w Borkach, Koncertach Pieśni Maryjnej w Ostrowie Lubelskim i Ostrówku, eliminacjach Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Muzeum Wsi Lubelskiej, dożynkach powiatowych. Są współgospodyniami dożynek gminnych i „KUSAKÓW" w Kocku.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza Święta w intencji członkiń zespołu odprawiona przez ks. Mariusza Czerwińskiego w talczyńskiej kaplicy. Po niej na placu przy kaplicy odbyła się oficjalna część uroczystości. Życzenia Jubilatkom złożył burmistrz Tomasz Futera, który skierował podziękowania na ręce obecnych członkiń grupy: Pani Elżbiety Czyżak, Pani Marianny Niedzieli, Pani Urszuli Janasz, Pani Agnieszki Kasak, Pani Heleny Anyszek, Pani Marianny Jóźwik, Pani Teresy Kutnik, Pani Wiesławy Żelazek, Pani Zofii Wągrodnej. Dziękował także byłym członkiniom - Pani Mariannie Chudzik, Pani Bogusławie Sikorze, Pani Teresie Sikorze, Pani Stanisławie Kożuch, Pani Mariannie Sikorze i pani Mariannie Krawczyk.
Głos zabierali także zaproszeni goście – starosta lubartowski Fryderyk Puła, przedstawiciel marszałka województwa dyr Henryk Smolarz, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury Artur Sępoch, panie Maria Kozioł i Jadwiga Pudelska, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miejskiej w Kocku Dorota Ogórek, radny RM z Talczyna Dariusz Niedziela i sołtys Talczyna Janusz Sikora oraz delegacja KGW z Białobrzeg. Specjalne pismo skierował do Jubilatek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Były też życzenia wytańczone przez debiutujący dziecięcy zespół tańca ludowego z Domu Kultury (instruktor Sylwia Dmowska) i wyśpiewane przez zaprzyjaźnione zespoły śpiewacze z Krępy, Ostrówka, Woli Osowińskiej i Górki. Imprezę zakończyła zabawa ludowa w talczyńskiej szkole.