Stanisław Węgielski urodził się w 1940 r. W 1959 r. zamieszkał w Lubartowie Pracował jako technik weterynarii w lecznicy dla zwierząt. W Lubartowie poznał przyszłą żonę, Zofię, z którą wziął slub w 1965 r. Małżonkowie mieli czworo dzieci.
Rzeżbą Stanisław Węgielski zainteresował się już jako emeryt, kiedy spodobały mu sie rzeźby na straganie w Kazimierzu. Postanowił sam spróbować swoich sił. Pierwszą swoją rzeźbę - figurkę Chińczyka - wykonał skalpelem chirurgicznym. Potem dopiero zainwestował w profesjonalne narzędzia rzeźbiarskie. Rzeźbił głównie postacie historyczne - jego ulubionym tematem był marszałek Piłsudski, żołnierzy. Tworzył dzieła o tematyce religijnej - np. wizerunki Jezusa, wyrzeźbiona przez Stanisława Węgielskiego "Ostatnia Wieczerza" znalazła kupca we Francji, trafiła do Paryża. Lubartowski rzeźbiarz prezentował swoje dzieła we Włoszech, Francji, Niemczech oraz USA. W sumie Stanisław Węgielski stworzył ponad 3,5 tys. rzeźb.
Tworzył też wiersze, napisał ich około półtora tysiąca z różnych okazji. Stanisław Węgielski był osobą zaangażowaną społecznie, działał w róznych organizacjach. Wraz z żoną należał do Legionu Maryi przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Był członkiem wspierającym (czyli nie posiadającym uprawnień kombatanckich) Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Stanisław Węgielski zmarł 1 lipca w wieku 83 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 7 lipca o godz. 11 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.