Reklama

Reklama

Wystawa "Lubartów w 480 - ciu odsłonach" (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie Na 480 - lecie Lubartowa w Muzeum Ziemi Lubartowskiej otwarto wystawę poświęconą historii miasta. Składają się na nią fotografie dawnego Lubartowa.

Reklama

Jak mówiła podczas otwarcia wystawy dyrektor Muzeum Ewa Sędzimierz, założyciele miasta, Firleyowie, nie mają nawet portretów. Trudno byłoby zorganizować wystawę obrazującą początki Lewartowa (Lubartowa) ze względu na brak materiałów. Dlatego muzeum poszło inną drogą: pokazano dawny Lubartów na fotografii. Najstarsze zdjęcia pochodzą z XIX w. Można porównać, jak wyglądał wówczas kościół św. Anny jeszcze bez wysokich wież, które znamy dzisiaj. Jest pochodzące z XIX w. zdjęcie klasztoru Kapucynów, zdjęcia z austro - węgierskimi żołnierzami na stacji kolejowej w Lubartowie w czasie I wojny światowej. Są zdjęcia z okresu międzywojennego, przedstawiające życie codzienne, wydarzenia z życia miasta. Jest interesująca fotografia samolotu RWD - 8 nad kościołem św. Anny. Większość zdjęć ukazuje Lubartów w czasach PRL. Można sobie przypomnieć, jak wyglądały wtedy ulice, budynki, jak ubierali się mieszkańcy Lubartowa. Nie brak też fotografii współczesnych. Pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubartowskiej, Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego. Kilkanaście osb udostępniło swoje zbiory prywatne, najwięcej fotografii pochodzi ze zbiorów Jana K. Zaczka. 

W niedzielę wystawę można będzie oglądać bezpłatnie w godzinach 10 - 12. Od 29 maja będzie dostępna dla zwiedzających muzeum, można ją będzie oglądać do połowy września. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy