Reklama

Reklama

Wielki remont u ojców Kapucynów w Lubartowie. W sierpniu wyjdą z mszami na dwór

Opublikowano:
Autor:

Wielki remont u ojców Kapucynów w Lubartowie. W sierpniu wyjdą z mszami na dwór - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie Będą pompy ciepła, fotowoltaika, ogrzewanie podłogowe. Powstanie przy tym kamienna posadzka, co będzie powrotem do historycznego wyglądu kościoła Kapucynów.

Reklama

Ponad 5,7 mln zł dofinansowania dostali lubartowscy Kapucyni na remont i modernizację zespołu kościelno-klasztornego. Cała inwestycja ma kosztować ponad 6,4 mln zł. Wkład własny wynosi ponad 640 tys. zł. Pierwotnie składali wniosek do NFOŚ, ale nie przeszedł. Złożyli ponownie, do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i tym razem udało się pozyskać dofinansowanie. Wkład własny Kapucyni muszą uzbierać, jak podkreślają na swojej stronie internetowej, kosztorys wniosku był przygotowany w styczniu 2022 r., jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, nie uwzględnia aktualnych cen materiałów budowlanych i inflacji.

 

Klasztor wpisany w dzieje Lubartowa

Klasztor i kościół oo. Kapucynów jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Lubartowa, miejscem związanym z historią miasta. Ufundowany w 1736 r przez księcia Pawła Karola Sanguszkę (kościół) i skarbnika trembowelskiego Mikołaja Krzyneckiego (klasztor). Dzieło budowy powierzono Pawłowi Antoniemu Fontanie, nadwornemu architektowi Sanguszków. Kościół i klasztor powstały w latach 1737-1741 w stylu baroku toskańskiego. Obrazy dla kościoła Kapucynów malował Szymon Czechowicz, jeden z najwybitniejszych malarzy polskiego baroku. W ołtarzu głównym centralne miejsce zajmuje jego dzieło "Męczeństwo św. Wawrzyńca", są też mniejsze obrazy. W 2021 r. obraz ze św. Wawrzyńcem był wypożyczony na wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie.
 
 
Cały artykuł w papierowym wydaniu Wspólnoty

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy