reklama
reklama

Szpital w Lubartowie oceniono na 5. Szkoda tylko, że w skali od 1 do 70

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: DSM/Archiwum

Szpital w Lubartowie oceniono na 5. Szkoda tylko, że w skali od 1 do 70 - Zdjęcie główne

"Szpital w sposób nieefektywny zarządza aktywami w celu generowania zysku" - czytamy w dokumencie, którego autorzy zwracają uwagę na to, że koszty przewyższają przychody, co przekłada się na brak stabilności ekonomicznej jednostki | foto DSM/Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieFatalnie wypada ocena sytuacji ekonomicznej szpitala w Lubartowie. W ministerialnej skali na 70 możliwych punktów SPZOZ uzyskał ledwie pięć. Sam dyrektor przewiduje, że przy kolejnych roszczeniach płacowych pracowników sytuacja może ulec załamaniu. Prognoza ekonomiczna na najbliższe lata przewiduje kolejne gigantyczne straty.
reklama

Na piątkowej sesji radni nie będą decydować w sprawie sprawozdania za 2023 rok. Dyrekcja szpitala będzie musiała za to pokazać na forum, jak wyglądają finanse jednostki. Zaplanowano bowiem przedstawienie raportu o sytuacji ekonomiczno-finansowej szpitala za 2023 rok, a także rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej szpitala.

reklama

Analizy oraz prognozy sytuacji ekonomiczno-finansowej dokonuje się na podstawie wskaźników ekonomiczno-finansowych. Są cztery kategorie wskaźników, w ramach których, po analizie dokumentów, przyznaje się szpitalowi punkty, zgodnie z przepisami ustanowionymi przez Ministerstwo Zdrowia. Maksymalna łączna liczba punktów to 70. 

Pierwsza kategoria to wskaźniki zyskowności. Na 15 możliwych punktów, szpital uzyskał zero. 

"W przypadku SPZOZ w Lubartowie wskaźnik rentowności wykazuje niewłaściwy stosunek przychodów w stosunku do ponoszonych kosztów. Maksymalna wielkość tego wskaźnika wynosi powyżej 4,0 proc. W SPZOZ w Lubartowie w roku 2023 wskaźnik ten kształtował się na poziomie -25,22 proc." - wskazują autorzy dokumentu. 

reklama

Niewiele lepiej wypadł wskaźnik zyskowności działalności operacyjnej "im wyższa jego wartość, tym większa operacyjna efektywność funkcjonowania jednostki, co z kolei wskazuje na istnienie jej znaczącego potencjału rozwojowego". Niestety, wskaźnik ten ukształtował się na poziomie -18,72 proc.

Wskaźnik zyskowności aktywów informuje o efektywności zarządzania majątkiem. Wskaźnik ten dla lubartowskiego szpitala wyniósł -46,96 proc. Wniosek? 

reklama

"Szpital w sposób nieefektywny zarządza aktywami w celu generowania zysku" - czytamy w dokumencie, którego autorzy zwracają uwagę na to, że koszty przewyższają przychody, co przekłada się na brak stabilności ekonomicznej jednostki.

* Jak oceniono płynność finansową szpitala?

* Jak oceniono efektywność zarządzania przepływami finansowymi SPZOZ-u?

* Jak oceniono zadłużenie szpitala?

* Co podważyło wiarygodność finansową SPZOZ-u?

* Jakie są prognozy na kolejne lata dla szpitala?

* W jakim kontekście dyrektor SPZOZ-u mówi o załamaniu?

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GAZETY "WSPÓLNOTA  LUBARTOWSKA", DOSTĘPNYM OD 18 CZERWCA W PUNKTACH SPRZEDAŻY ORAZ NA E-PRASA.PL

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama