Spotkanie było przeznaczone dla mieszkańców Annoboru, Annoboru Kolonii, Łucki i Łucki Kolonii, Nowodworu Piaski, Nowodworu. Członkowie komitetu osobiście roznosili zawiadomienia o spotkaniu. W jego trakcie informowali o działaniach komitetu i o zagrożeniach, jakie ich zdaniem będzie stwarzać zakład firmy Stena Recycling. Szwedzka firma chce zbudować w Annoborze zakład przetwarzający odpady niebezpieczne.
O spotkaniu na stacji PKP zobacz: Spotkanie mieszkańców gminy Lubartów z komitetem protestacyjnym. Nie chcą przetwórni odpadów w Annoborze, przyjdą protestować pod urząd?
Według danych, jakie uzyskał komitet, w zakładach należących do firmy znajdujących się w Polsce w ciągu pięciu lat doszło do dwudziestu sześciu pożarów.
- Przy Stenie nie powstanie normalny zakład, bo nikt nie będzie chciał tam pracować. Powstaną kolejne śmieciowiska - mówił Krzysztof Sroka z komitetu protestacyjnego. Członkowie komitetu obawiają się, że w zakłądzie będą składowane odpady takie jak chemia, akumulatory itp.
- Jeśli to zapłonie, to wszystko pójdzie na Łuckę - przestrzegali członkowie komitetu.
Według Krzysztofa Sroki na dwóch hektarach, jakie zajmie zakład Steny jeśli powstanie, w ciągu roku będzie się odbywał ruch 2700 ciężarówek.
Komitet chce, żeby Rada Gminy Lubartów uchwaliła zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego, która uniemożliwiałaby budowę na terenie gminy zakładów znacząco oddziałujących na środowisko, w tym zakładów przetwarzających odpady niebezpieczne. Spotkanie robocze radnych w tej sprawie ma się odbyć w piątek o godz. 14.30. Przedstawiciele komitetu liczą, że będą mogli zabrać głos na tym spotkaniu. Namawiają mieszkańców, żeby wpływali na swoich radnych, by ci poparli proponowane zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego.
Stanowisko Stena Recycling sp. z o.o.
Po publikacji artykułu firma Stena Recycling przysłała swoje stanowisko które publikujemy poniżej
Stena Recycling zajmuje się zarządzaniem odpadami pochodzącymi od przedsiębiorstw, stanowiących surowce wtórne, które można ponownie przetworzyć i wykorzystać w nowych produktach. Kluczowe rodzaje surowców w Stena Recycling to makulatura, złom oraz folia opakowaniowa. Zakład Stena Recycling w gminie Lubartów będzie przetwarzać papier, złom żelazny, metale kolorowe, folię, tworzywa twarde, drewno, a także zagospodarowywany będzie tam zużyty sprzęt RTV i inne opakowania.
Stena Recycling jest obecna w Polsce od 21 lat. Obecnie posiada 15 oddziałów na terenie całego kraju. Firma spełnia najwyższe, skandynawskie standardy dotyczące bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpożarowego oraz jest liderem w kreowaniu bezpiecznych trendów gospodarki obiegu zamkniętego i ochrony zasobów mając na celu podnoszenie świadomości ekologicznej oraz pozytywny wpływ na ochronę klimatu i dobrostan lokalnych społeczności.
Gospodarowanie surowcami wtórnymi jest działalnością regulowaną w Polsce. Wymaga uprzedniej oceny oddziaływania na środowisko, określenia procesów oraz standardów, które są następczo ściśle weryfikowane. Monitoring wizyjny zapewnia organom kontroli podgląd miejsc magazynowania w trybie rzeczywistym. Miejsca gospodarowania odpadami muszą uzyskać pozytywną ocenę odpowiedniego komendanta Państwowej Straży Pożarnej w zakresie warunków ochrony przeciwpożarowej i są pod kątem spełniania wymogów przeciwpożarowych kontrolowane przed rozpoczęciem działalności i w jej trakcie. Wszystko to przyczynia się do wysokiego poziomu bezpieczeństwa prowadzenia takiej działalności. Ponadto rodowód i doświadczenia skandynawskie Stena Recycling są gwarancją działania w oparciu o najlepsze standardy bezpieczeństwa środowiskowego, przeciwpożarowego i społecznego. Realizowane przez Stena Recycling działania są corocznie audytowane w zakresie jakości, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa pracy i informacji, procesy są transparentne oraz zgodne z obowiązującymi wymaganiami prawnymi. We wszystkich swoich działaniach Stena Recycling kieruje się filozofią CARE – dbałości o Klientów, Pracowników, Biznes i Zasoby oraz Środowisko i Społeczeństwo.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.