reklama
reklama

Ślady powstania styczniowego na ziemi michowskiej. Krzyż i tablica pamiątkowa (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskiePod Trzcińcem w gminie Michów powstańcy styczniowi walczyli z wojskiem rosyjskim. W kolonii Rudzienko był powstańczy lazaret. Te wydarzenia upamiętnia tablica i krzyż.
reklama

20 października odbyła się uroczystość poświęcenia tablicy związanej z krwawą potyczką w okresie powstania styczniowego. Tablica znajduje się przy krzyżu na obrzeżach miejscowości Trzciniec (dawniej Dąbrowa) na działce użyczonej przez Radosława Krasę z Wielkolasu. Tablicę ufundował Zygmunt Targoński, którego dzieciństwo i rodzinne strony to Trzciniec.

 

Powstańczy lazaret w kolonii Rudzienko

Uroczystość zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Michowa zapraszając delegacje młodzieży wraz z nauczycielami historii z terenu naszej gminy. Był też obecny przewodniczący Rady Gminy Michów Adamczyk Roman, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Ziemi Michowskiej Zbigniew Gradziński, sołtys Michowa i Trzcińca oraz przedstawiciele miejscowej społeczności, ogółem ponad 50 osób.

reklama

Poświęcenia tablicy dokonał ks. Grzegorz Lipiński wikary Parafii pw. NMP w Michowie. Złożone zostały też kwiaty i zapalone znicze. Wspólnie odśpiewano Rotę wg słów M. Konopnickiej.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Siedlisku Rozdroże w Michowie. Tam uczestnicy wysłuchali montażu słowno- muzycznego związanego z powstaniem styczniowym. Wspólnie śpiewano też powstańcze pieśni patriotyczne. Prezes TPM  Marian Wicha wspólnie z Zygmuntem Targońskim przedstawili informacje o Henryku Korwin –Piotrowskim, którego rodzina posiadała dworek w kol. Rudzienko i tam właśnie był lazaret gdzie opatrywano rannych powstańców. Tam byli też powstańcy, których nie udało się uratować , a ich nazwiska znajdują się na pamiątkowej tablicy na cmentarzu w Michowie, którą przed laty ufundowało Towarzystwo Przyjaciół Michowa.

reklama

 

W przyszłym roku okrągła rocznica

W potyczce pod Trzcińcem brał też udział mieszkaniec ówczesnego miasta Michowa Żyd Pantofel ,który przeżył 100 lat i jeszcze w latach trzydziestych opowiadał o swoich przeżyciach w czasie powstania.

W związku z przypadającą w przyszłym roku 160 rocznicą wybuchu powstania styczniowego jako Towarzystwo Przyjaciół Michowa planujemy upamiętnić jeszcze jedno miejsce na terenie gminy Michów, w Krupach, również związane z powstaniem styczniowym. Od lat też współpracujemy z zaprzyjaźnionym Towarzystwem regionalistów w Milejowie, gdzie co roku uczestniczymy we mszy polowej w lesie klarowskim, miejscu związanym z powstaniem styczniowym.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama