reklama
reklama

Relikwie Ulmów w Lubartowie. Mszę świętą odprawił biskup Bab (zdjęcia)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieRelikwie męczenników II wojny światowej, rodziny Ulmów z Markowej, dotarły do bazyliki św. Anny w Lubartowie.
reklama

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z szóstką dzieci w Markowej niedaleko Łańcuta. W czasie wpjny ukrywali Żydów tropionych przez Niemców. Zostali zdradzeni przez granatowego policjanta. 24 marca 1944 r. do Markowej przyjechali Niemcy. rozstrzelali ukrywanych przez Ulmów Żydów (8 osób) oraz całą rodzinę Ulmów wraz z dziećmi - w chwili śmierci Wiktoroa Ulma spodziewała się narodzin kolejnego, siódmego dziecka. 

Za ukrywanie Żydów Ulmowie zostali w 1995 r. pośmiertnie odznaczeni Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznawanym przez izraelski Instytut Yad Washem.

W 2023 r. rodzina Ulmów została wyniesiona na ołtarze jako błogosławieni męczennicy. 

Relikwie błogosławionej rodziny odbywają peregrynację po Polsce, w archidiecezji lubelskiej odwiedzają 8 miejsc. 2 września dotarły do bazyliki św. Anny w Lubartowie. 

Na wstepie ks. Roman Chowaniec, proboszcz parafii w Markowej i kustosz muzeum Ulmów wygłosił konferencję, w której przybliżył rodzinę Ulmów. 

- W naszym muzeum w Markowej jest wystawiony egzemplarz Pisma Świętego, który posiadał Józef i który czytał swojej żonie, swoim dzieciom. Ten egzemplarz jest otwarty na tej stronie, gdzie jest przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. To była księga, kótrą oni czytali, to nie była księga nieskażona, niezniszczona, która stoi sobie wśród innych książek. Świadczą o tym podkreślenia, które Józef robił w swoim egzemplarzu i właśnie tam gdzie jest otwarte jest podkreślony tytuł "Miłosierny samarytanin" i jest dopisane jedno słowo, kóre zostało na pewno dopisane przez Józefa, nie zostało dopisane przez nikogo później: Józef dopisał przy tej przypowieści słowo "tak" - mówił ks. Chowaniec. 

Mszę świętą o godz. 18b odprawił ks. biskup Adam Bab. 

Dalsze uroczystości

O godz. 21 odbędzie się Apel Jasnogórski z obrzędem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, które poprowadzi ks. Kustosz. Następnie do godz. 23 - indywidualne czuwanie przy relikwiach w ciszy.

 

We wtorek, 3 września od godz. 9 do 15 zaproszeni są do modlitwy przy relikwiach wierni z dekanatów michowskiego i czemiernickiego.

3 września o godz. 15 - Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji chorych i cierpiących oraz na nabożeństwo drogi krzyżowej, które zakończy peregrynację relikwii w dekanacie lubartowskim.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama