reklama
reklama

Powrót zapomnianej choroby. Krztusiec atakuje w powiecie lubartowskim

Opublikowano:
Autor:

Powrót zapomnianej choroby. Krztusiec atakuje w powiecie lubartowskim - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskiePrzez lata w powiecie lubartowskim krztuśca nie było. Wrócił w tym roku. Są powody do niepokoju?
reklama

Krztusiec (koklusz, 100-dniowy kaszel) wywołują bakterie, tzw. pałeczki krztuśca. Wnikają do tkanek, namnażają się i produkują toksynę krztuścową. Krztusiec jest ostrą zakaźną chorobą układu oddechowego. Można na nią chorować kilka razy w życiu. Przechorowanie krztuśca ani szczepienie nie zapewniają ochrony na całe życie. Jak informuje strona pacjent.gov.pl, odporność poszczepienna zmniejsza się z upływem czasu. Dlatego są konieczne dawki przypominające u starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. 

Objawy krztuśca
Zakazić się krztuścem można drogą kropelkową w czasie kaszlu, kichania i mówienia. Drugi sposób zakażenia to bezpośredni kontakt z osobą chorą - w takim przypadku ryzyko zakażenia wynosi 80 proc. Chory zaraża najbardziej w ciągu dwóch tygodni, zakaźność utrzymuje się do pięciu tygodni. Krztuścem można się zarazić w każdym wieku, łącznie z okresem noworodkowym. Dla noworodków i niemowląt choroba stanowi największe zagrożenie, ale u starszych dzieci, nastolatków i dorosłych też jest uciążliwa.  
Objawy krztuśca w pierwszym okresie przypominają przeziębienie. Są to suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła.
 
Jak wynika z danych przekazanych przez PSSE, krztusiec  powrócił do powiatu lubartowskiego, chociaż dawno już nie był tu odnotowywany. 
- Od początku roku w Polsce i w powiecie lubartowskim obserwuje się wzrost zachorowań na krztusiec. Wzrosty te są obecnie obserwowane w całej Unii Europejskiej - informuje dyrektor PSSE w Lubartowie Agnieszka Bartoś-Kwiatkowska. Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce od 1 stycznia do 30 listopada 2023 r. były 792 zachorowania, natomiast od 1 stycznia do 30 listopada br. odnotowano już 28 490 przypadków. 
W ostatnich kilku latach, od 2021 r. do 2023 r. w powiecie lubartowskim nie notowano krztuśca w ogóle. W pierwszych miesiącach 2024 r. również zachorowań nie było.
 
Ile przypadków zanotowano w powiecie lubartowskim? Jak przedstawia się to w rozbiciu na miesiace? O tym w papierowym wydaniu Wspólnoty

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama