Urodził się w 1946 roku w Michowie (powiat lubartowski), tu ukończył szkołę podstawową, był także uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Kocku. Dalszą edukację zdobywał w Łodzi i Lublinie. W latach 70-tych zawodowo był związany z Puławami. Od lat 80-tych był redaktorem wydawanego w Lublinie kwartalnika artystycznego "Akcent". Dominik Opolski został odznaczony wyróżnieniem "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego" czy też Medalem 700-lecia Miasta Lublin. Mieszkał w Lublinie. Zmarł w 2017 roku.
Fot. nadesłane
"Był poetą osobnym – w najlepszym znaczeniu tego słowa – pisał bowiem w sposób na wskroś oryginalny, niepomny na jakiekolwiek mody czy trendy literackie, choć jednocześnie był przecież niesłychanym erudytą, nadzwyczaj błyskotliwym rozmówcą, który przeciwwagę dla chaosu świata widział w nieprzerwanie trwającym akcie poznania oraz kulturze, mającej moc scalania rozproszonych sensów, znaczeń i wartości" - czytamy w artykule na stronie "Akcentu".
Mieszkańcy Michowa potwierdzili, że pamiętają o swoim artyście. 17 października odsłonięto tam tablicę pamiątkową poświęconą Dominikowi Opolskiemu. Tablica została umieszczona na domu rodzinnym poety przy ul. Rynek I. Uroczystość zgromadziła mieszkańców Michowa, przyjaciół z Puław i Lublina.
Fot. Jacek Targoński
Wykład o poezji Dominka Opolskiego wygłosił dr Bogusław Wróblewski - autor posłowia do wydanego w 2016 roku wyboru wierszy pt. "Wybudzony z Letargu" i znawca jego twórczości. Następnie Jarosław Wach zapoznał zebranych z załączonym do trzeciego numeru ,"Akcentu" tomikiem wierszy i aforyzmów pt. ,"Prawda jest światłem, które nie rzuca cienia". Jest on także autorem posłowia do tego wydania.
Poetę na spotkaniu wspominali: poeta Bohdan Zadura, prezes Towarzystwa Przyjaciół Puław - Wojciech Kuba oraz grafik Ireneusz Targoński. Wśród gości obecni byli m.in.: poeci Waldemar Michalski i Marek Danielkiewicz, prof. Aneta Wysocka, członkowie rodziny, przedstawiciele władz Michowa oraz mieszkańcy.
Organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie Sympatyków Ziemi Michowskiej, Kwartalnik ,"Akcent" oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Michowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.